E shikoni të njëjtin serial më shumë se një herë? Psikologët kanë një shpjegim
Magazina
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Pavarësisht nga shumë seriale dhe filma të rinj që shfaqen çdo ditë në televizion dhe platforma të ndryshme, shumë njerëz shpesh kthehen për të parë episodet e serialeve të tyre të preferuar. Edhe pse tashmë e dini se çfarë do të ndodhë, ju pëlqen të shikoni dhe “rijetoni” veprimin e atij seriali. Kjo sepse seriali juaj i preferuar do t'ju qetësojë dhe do t'ju bëjë të ndiheni më mirë. Vetëm dëgjimi i titullit të hapjes së emisionit ka një efekt qetësues, ndaj nuk duhet të jetë e çuditshme kur njerëzit presin me entuziazëm fillimin e shfaqjes.

Psikologia Pamela Rutledge beson se ne dëshirojmë parashikueshmërinë e ofruar nga seriali ynë i preferuar me një komplot të thjeshtë. “Friends”, “Introduction to Anatomy”, “The Office”, “The Big Bang Theory”, “How I Met Your Mother” janë vetëm disa nga serialet që njerëzit me kënaqësi i shikojnë që në fillim. Është shumë më e thjeshtë të shikosh sërish të njëjtin serial, sesa të kërkosh një të re mes mijëra opsioneve që sot na ofrojnë platforma të ndryshme.

"Shkenca e rishikimit është e thjeshtë dhe intuitive. Ne kërkojmë stimuj të njohur në vend të atyre të panjohur gjatë periudhave stresuese. Ne e shohim atë ngushëlluese dhe gjallëruese. Të shikosh gjërat që kemi parë tashmë është e lehtë për trurin dhe zvogëlon ngarkesën tënde njohëse. mund të bëhet vërtet terapeutike, veçanërisht nëse ndiheni në ankth”, shpjegoi psikologia.

Ajo inkurajon shikuesit e zjarrtë të shfaqjeve që t'i kushtojnë vëmendje saktësisht se si ndihen kur duan të shikojnë shfaqjen e tyre të preferuar pasi kjo do t'i ndihmojë ata të krijojnë mendimet e tyre për të. "Është sikur jam lodhur nga stresi. Dua të them, ne në fakt jemi të rraskapitur gjatë gjithë kohës sepse jemi nën stresin e pasigurisë. Pra, çfarë dua të shikoj që do të më japë rehati dhe disa shpërblime që janë të thjeshta , që nuk më harxhojnë energjinë, ma kthejnë atë. Kështu bëjnë serialet si “Friends””, tha ajo.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,159
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024