Bie eksporti i Kosovës, thellohet deficiti tregtar mbi 25 për qind
Lajme
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Eksporti i mallrave në muajin shkurt të këtij viti kishte vlerën 70.3 milionë euro, ndërsa importi 467.8 milionë euro, që është një rënie prej 3.9 për qind për eksport, si dhe një rritje prej 19.7 për qind për import, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2023.

Të dhënat nga Tregtia e Jashtme të Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë për 25.2 për qind në muajin shkurt 2024, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2023, gjegjësisht në vlerë prej 397.4 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 317.5 milionë euro në vitin 2023.

Sipas raportit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, për statistikat e Tregtisë së Jashtme, eksporti mbulon importin me 15 për qind.

“Sipas të dhënave të grupeve kryesore të eksportit: 27,9 për qind e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre; 15. 4 për qind  e përbëjnë artikuj të ndryshëm të prodhuar; 14.5 për qind e përbëjnë plastika, goma dhe artikujt prej tyre; 9.3 për qind e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani; 5.5 për qind e përbëjnë makineria dhe pajisjet mekanike dhe elektrike, etj”, thuhet në raportin e ASK-së.

Ndërsa, sipas të dhënave të grupeve kryesore për import: 15,6 për qind e përbëjnë produktet minerale; 11,8 për qind e përbëjnë ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani; 10,8 për qind e përbëjnë mjetet e transportit; 10,2 për qind e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre; 9,9 për qind e përbëjnë makineria dhe pajisjet mekanike dhe elektrike, etj.

Sipas ASK-së eksportet e Kosovës në vendet e BE-së arritën në 21,9 milionë euro, ose rreth 31,1 për qind e eksporteve të përgjithshme, me një rënie prej 7,1%.

“Partnerët kryesorë për eksportin e mallrave në BE ishin: Gjermania (11,4%), Italia (4,5%), Holanda (2,5%), etj”, bën të ditur ASK.

Ndërsa, importet e Kosovës nga vendet e BE-së ishin rreth 217,4 milionë euro, ose 46,5% e importeve të përgjithshme, me një rritje prej 25,6%. Sipas ASK-së importet me pjesëmarrje me të lartë ishin nga: Gjermania 14,2%, Greqia 5,2%, Italia 4,5%, etj.

Kurse, eksportet e Kosovës me vendet e CEFTA-s arritën në 28.6 milionë euro, ose 40,7 për qind të eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 4.9 për qind. “Partnerë kryesorë për eksport nga vendet e CEFTA-s ishin: Maqedonia e Veriut 15,2%, Shqipëria 13,8%, Serbia 6,2%, Mali i Zi 4,0%.

“Importet nga vendet e CEFTA-s arritën në 76.5 milionë euro, ose 16.4% të importeve të përgjithshme, me një rritje prej 23,9%. Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import ishin: Shqipëria (7,9%), Maqedonia e Veriut (5,5%), Serbia (1,8%)”, thuhet në raport.

ASK bën të ditur po ashtu se eksportet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 19. 8 milionë euro, ose 28.2%. “Si partnerë më të rëndësishëm nga këto vende për eksport ishin: SHBA 9,6% dhe  Zvicra 8,2%. Ndërsa, importet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 173. 8 milionë euro, ose 37,2%. Sipas këtij raporti vendet me pjesëmarrje më të lartë për import në këtë grup ishin: Turqia 14,4% dhe Kina 9,5%.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
375
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024