PE miraton ligjin e parë në botë për inteligjencë artificiale
Bota
Lexohet për: 4 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Evropa ka arritur në vijën përfundimtare të Aktit të Inteligjencës Artificiale (AI), një kornizë monumentale rregullash mbi inteligjencën artificiale që e bëjnë BE-në lider në botë në rregullimin e teknologjisë së re.

Me një shumicë të madhe, Parlamenti Evropian dha miratimin përfundimtar për Aktin e AI, i cili tani do të duhet të miratohet nga Këshilli Evropian përpara se të bëhet ligj.

Ky është një formalitet pasi ambasadorët e BE muajin e kaluar dhanë gjithçka të qartë, duke kapërcyer rezistencën e fundit ndaj ligjit. Korniza e rregullave për zhvillimin, futjen në treg dhe përdorimin e sistemeve të AI në BE mbahet nga një ekuilibër delikat midis përpjekjes për inovacion dhe mbrojtjes së të drejtave të njeriut, demokracisë, shtetit të së drejtës dhe qëndrueshmërisë mjedisore.

Qasja e bazuar në rrezik, e miratuar nga legjislacioni, sipas së cilës një sërë detyrimesh u jepen zhvilluesve dhe ofruesve të sistemit të AI në bazë të niveleve të ndryshme të rrezikut të identifikuar, është inovative. Kur rreziku është i papranueshëm, hyjnë ndalimet. Ky është rasti, për shembull, me teknikat manipuluese dhe njohjen e emocioneve, të cilat janë ndaluar në shkolla dhe vendet e punës.

Dhe pastaj është rasti i njohjes së fytyrës, i cili lejohet vetëm për autoritetet ligjzbatuese dhe i nënshtrohet kushteve strikte. Një tjetër element i ri është seksioni i kushtuar AI gjeneruese, i cili u fut në mes me synimin për t'i dhënë një përgjigje fillestare shqetësimeve të ngritura nga përhapja jashtëzakonisht e shpejtë e sistemeve të tilla si ChatGPT.

Komisionari i Tregut të Brendshëm "Demokracia 1 - Lobi 0", Thierry Breton, postoi me kënaqësi në rrjetin X, pasi mbeti i papërkulur nga presioni nga Parisi, i cili donte një dorë më të lehtë në AI gjeneruese për të promovuar yjet në rritje të biznesit francez, para së gjithash Mistral.

Rrjeti X ishte i mbushur me komente entuziaste për votimin, duke filluar me presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, e cila tha se rregullat e reja do të ishin "një model për AI të besueshme në të gjithë botën".

Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola tha se ishte "krenare" në emër të eurodeputetëve për një akt "që ndërthur udhëheqjen, inovacionin dhe respektimin e të drejtave themelore".

Roma përshëndeti gjithashtu miratimin e ligjit në PE, me nënsekretarin Alessio Butti që lavdëroi punën "serioze, të heshtur" të qeverisë së Giorgia Meloni për "të mbizotëruar linjën italiane që synon rregulla të caktuara, të holla, në vend të vetërregullimit të thjeshtë nga kompanitë".

Bashkë-raportuesi i Aktit të AI, Brando Benifei, i pa gjërat ndryshe, duke thënë se qeveria italiane ka qenë "shumë munguar dhe ndonjëherë e ngatërruar" gjatë negociatave.

Përveç fërkimeve politike, kreu i delegacionit të Partisë Demokratike (PD) në parlament tha se ka qenë një "ditë historike", duke theksuar se teksti përfundimtar "pasqyron shumë prioritetet e Parlamentit Evropian, diçka që nuk e bën këtë shumë shpesh”.

Shumica në pushtet dhe partitë opozitare të Italisë votuan pro, me përjashtim të Lëvizjes 5-Yje (M5S), e cila paralajmëroi për rrezikun e krijimit të "barrierave të hyrjes, rritjes së ndarjeve dhe dekurajimit të inovacionit evropian".

Ky nuk ishte zëri i vetëm kritik. Amnesty International tha se ishte "zhgënjyese" që BE-ja u kishte dhënë "përparësi interesave të industrisë dhe forcave të zbatimit të ligjit mbi mbrojtjen e të drejtave të njeriut".

Business Europe i bëri thirrje BE-së të mbështesë "kompanitë që inovojnë" dhe të lehtësojë "qasjen në kapital dhe financim për zhvillimin e AI",  për shkak se “Evropa ka ende shumë terren për të bërë në garën e AI”. /ANSA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
37
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024