Në aeroportin e Stambollit nis zbatimin projekti “Qentë e terapisë”
Magazina
Lexohet për: 3 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Një projekt për qen terapie, i nisur për herë të parë në Turqi në Aeroportin e Stambollit, synon të ofrojë një përvojë udhëtimi paqësore dhe të këndshme për pasagjerët që ndihen të stresuar për fluturimet me mbështetjen e miqve të tyre të këmbëngulur.

Sipas projektit pilot, pesë qen terapi të trajnuar posaçërisht filluan të punojnë në aeroportin e Stambollit. Qentë janë marrë nëpër aeroport të shoqëruar nga trajnerët e tyre për të mbështetur pasagjerët me energjinë e tyre pozitive.

Qentë janë në detyrë në zonën e nisjeve ndërkombëtare gjatë ditës, veçanërisht kur fluturimet janë të zëna.

Abdulkadir Demirtas, menaxheri i përvojës së klientit në IGA, i cili drejton aeroportin, tha se çdo vit aeroporti sheh miliona njerëz nga shumë vende

Duke thënë se aeroporti zhvillon shërbime për nevoja dhe situata të ndryshme duke i dhënë përparësi kënaqësisë së pasagjerëve, Demirtas vuri në dukje se udhëtimi ndonjëherë mund të jetë stresues.

Demirtas deklaroi se për këtë arsye, menaxhmenti kujdeset për të ofruar një atmosferë të këndshme dhe relaksuese në aeroport, duke shtuar: "Efektet pozitive të ndërveprimit njerëzor dhe kafshësh në presionin e gjakut, stresin dhe nivelet e ankthit, janë vërtetuar nga shumë studime shkencore. Në dritën e këtyre studimeve, ne synojmë të ofrojmë një përvojë të këndshme udhëtimi pa stres në aeroportin tonë me qen terapi."

Aeroporti dëshiron që mysafirët e tij të largohen nga aeroporti të lumtur dhe me kujtime të paharrueshme, ai tha: "Mysafirët tanë mund të takojnë qentë tanë përreth aeroportit."

Duke nënvizuar se projekte të ngjashme ka edhe në vende të tjera të botës, Demirtas shtoi se përveç qenve, poni kryejnë detyra të ngjashme në aeroportet në SHBA dhe Kanada.

Veterineri Volkan Arslan tha se qentë i nënshtrohen procesit të trajnimit për punën e tyre.

Duke thënë se pesë qen tashmë e kanë kaluar me sukses trajnimin, Arslan tha se qentë kanë filluar të trajnohen si këlyshë dhe se janë edhe katër këlyshë të tjerë në përgatitje. Arslan tha se trajnerët gjithashtu morën trajnime dhe morën certifikata.

Duke thënë se gjatë procesit të trajnimit kanë marrë reagime pozitive nga pasagjerët, Arslan tha se kujdesen për shëndetin e qenve dhe kanë programe mujore dhe javore për këtë qëllim.

Yunus Kizilaslan, një pasagjer, tha se është një program i mirë. “Ne duam që ai të vazhdojë. Është shumë mirë që ata janë të trajnuar."

Pasagjeri kinez Xi Yuki gjithashtu i adhuronte qentë e terapisë. "I dua shumë qentë dhe kafshët. Jam shumë i lumtur që i shoh këtu. Nuk kam parë kurrë një program si ky më parë," tha ai.

Në Aeroportin IGA të Stambollit, ka gjithsej katër dhoma për kafshë, një në katin e pasagjerëve që nisen, dy pas kontrollit të pasaportave dhe një në katin e pasagjerëve që vijnë, për nevojat e kafshëve të vogla që udhëtojnë.

Dhomat e kafshëve shtëpiake janë të pajisura me produkte të tilla si ushqim për macet dhe qentë, mbeturinat dhe dërrasat për gërvishtjen e maceve. /AA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
38
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024