Haradinaj kërkon nga Escobar ngritjen e nivelit të marrëdhënieve Kosovë-SHBA
Lajme
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj është deklaruar për takimin që opozita kishte sonte me emisarin amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar.

Ai në një postim në Facebook ka shkruar se vizita e ndihmës asistentit të sekretarit të Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë vjen në një moment të rëndësishëm për Kosovën dhe rajonin.

“Shfrytëzova rastin të falënderoj Escobar për angazhimin e tij përgjatë gjithë kohës në forcimin e marrëdhënieve të Kosovës me ShBA-të, njëkohësisht në angazhimin e tij në procesin e dialogut.

Kërkova të ngrihet niveli i marrëdhënieve biletarale Kosovë-SHBA. Ka progres, por theksova se është shumë e nevojshme që agjenda e shtetit të Kosovës të shtyhet përpara me përgjegjësi të lartë shtetërore dhe institucionale drejt anëtarësimit në NATO si dhe qeveria të jetë në bashkëpunim të plotë me aleatin tonë strategjik dhe të përjetshëm, SHBA-të”, ka shkruar Haradinaj.

Krerët e PDK, LDK dhe AAK, kanë mbajtur sonte një takim me emisarin special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor në Rezidencën e ambasadorit të SHBA-së Jeffrey Hovenier në Prishtinë, pa praninë e mediave.

Zhvillimet politike në Kosovë, Memli Krasniqi jep detaje nga takimi i opozitës me Escobar • KosovaPress

Escobar ndodhet për vizitë në Kosovë, ku gjatë ditës është takuar me presidenten Vjosa Osmani.

Diplomati amerikan ka mirëpritur vendimin e Qeverisë së Kosovës që Manastirit të Deçanit t’i jepen tokat, sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

Ai ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia zbatimin e Marrëveshjes Bazë të Brukselit dhe aneksit të Ohrit, derisa nënvizoi se nuk po i kërkohet vetëm Kosovës të marrë vendime të vështira në kuadër të kësaj ujdie, por edhe Serbisë.

Escobar gjatë ditës ka vizituar edhe selinë e KFOR-it në Prishtinë së bashku me ambasadorin amerikan Jeffrey Hovenier.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024