Bullgaria mund të anëtarësohet në Eurozonë në vitin 2025
Lajme
Lexohet për: 3 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Duke folur për mediat në Sofje të martën, drejtoresha Menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Kristalina Georgieva tha se data e saktë e anëtarësimit të Bullgarisë në Eurozonë nuk është aq e rëndësishme sa vetë pranimi, i cili realisht mund të ndodhë në vitin 2025.

“Ne e dimë se për Bullgarinë anëtarësimi në eurozonë është prioritet, me të drejtë, sepse kjo është një mënyrë në të cilën ne mund të përmirësojmë konkurrencën e ekonomisë bullgare, të reduktojmë kostot e transaksioneve në tregti dhe në sferën financiare për disa sektorë të ekonomisë rrisin atraktivitetin e Bullgarisë dhe e bëjnë atë më tërheqëse për investime të brendshme”, tha Georgieva.

Sipas saj, po bëhet gjithçka që Bullgaria deri në fund të këtij viti të përmbushë të gjitha kërkesat për anëtarësim në Eurozonë.

“Për mendimin tim, ka kushte të mira që vendi t'i përmbushë ato deri në fund të vitit, që do të thotë se vitin e ardhshëm në një kohë mund të jetë në zonën e euros,” shtoi Georgieva.

Duke adresuar frikën popullore në lidhje me ndryshimin në euro, Georgieva tha se ndërsa do të ketë një anë nostalgjike për të lënë levën në histori, Bullgaria ka nevojë për konkurrencën që do të sjellë euro.

Ajo vuri në dukje se aktualisht Bullgaria është në një pozitë unike, pasi për shkak të bordit të monedhës, politika monetare bullgare përcaktohet nga Banka Qendrore Evropiane, por ky vend nuk mund të ndikojë në politikë siç bëjnë anëtarët e tjerë të Eurozonës. Sipas saj, hyrja në eurozonë është vendimi përgjegjës për Bullgarinë.

Georgieva tha se ekonomia e Bullgarisë duket e mirë në krahasim me ekonominë në botë. Bullgaria arriti të mbajë rritjen në territor pozitiv si vitin e kaluar ashtu edhe këtë vit. Për këtë vit parashikimet janë rreth 2.7%, theksoi ajo, duke shtuar se më shumë detaje për këtë temë do të ketë më 19 mars në përfundim të misionit të ekspertit të FMN-së që po viziton Bullgarinë. Ndërkohë, edhe inflacioni ka rënë dhe pritet të bjerë nën 4% deri në fund të vitit, tha Georgieva.

Sipas Georgieva, Bullgaria është ndër ato vende anëtare të FMN-së që janë burim mësimesh të mira – ndonjëherë të dhimbshme, por gjithsesi të mira.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje nga BTA gjatë konferencës, Georgieva i cilësoi marrëdhëniet e FMN-së me Bullgarinë si shumë të mira.

“Pjesa e parë e historisë së kësaj marrëdhënieje nuk ishte e lehtë - ishte koha kur Bullgaria nuk kishte një politikë të shëndoshë makroekonomike dhe kishte nevojë jo vetëm për këshillat dhe vlerësimin e Fondit, por edhe për financimin e Fondit”, tha Georgieva.

Sipas saj, nuk është e lehtë për një vend të luftojë këto probleme të thella që kishte ekonomia bullgare, por Bullgaria i luftoi ato dhe tani është në gjendje të mos ketë nevojë për financim nga Fondi.

“Nuk keni nevojë për para nga fondi, nëse nuk keni nevojë për financimin tonë, kjo është një dëshmi se vendi është mirë”, tha drejtoresha Menaxhuese e FMN-së./BTA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024