Cillian Murphy fiton çmimin aktori më i mirë në Oscars 2024
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Cillian Murphy është bërë fituesi i parë me origjinë irlandeze i çmimit për aktorin më të mirë, ndërsa Oppenheimer fitoi çmimin Oscar.

Filmi dominoi në Oscars, duke fituar filmin më të mirë, regjisorin më të mirë për Christopher Nolan dhe aktorin më të mirë dytësor për Robert Downey Jr.

Murphy u emërua aktori më i mirë kryesor për portretizimin e tij të mirënjohur të fizikantit teorik J Robert Oppenheimer.

Aktori tha se ishte tejet i emocionuar që kishte fituar, duke shtuar: "Unë jam një irlandez shumë krenar që qëndroj këtu sonte".

Ceremonia pa filmin Oppenheimer që fitoi shtatë çmime në përgjithësi, ndërsa Poor Things mori katër - duke përfshirë aktoren më të mirë për Emma Stone. /BBC

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024