Nga tapeti i kuq te statujat e të famshmëve, kjo është kostoja e vërtetë e çmimeve Oscar
Magazina
Lexohet për: 4 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Viti i kaluar u karakterizua me suksese rekorde në arkë të Barbie dhe Oppenheimer, si dhe një grevë 118-ditore e aktorëve, dhe sonte yjet e filmit do të mblidhen për të festuar në 96-të çmime Oscar në Teatrin Dolby në Los Anxhelos.

Nga tapeti i kuq te statujat e të famshmëve, raporti vjetor i Oscars i WalletHub zbuloi se nderimi i arritjeve më të mëdha të filmit ka një çmim të lartë. Ceremonia e këtij viti do të kushtojë 56.9 milionë dollarë, dhe kjo është vetëm një pjesë e vogël e parave të shpenzuara për të nominuarit Killers of the Flower Moon, i cili u nominua në 10 kategori këtë vit, përfshirë filmin më të mirë, kishte një buxhet prej 200 milionë dollarësh, më shumë se çdo film tjetër i nominuar.

Vetëm tapeti i kuq prej 50.000 metrash katrorë kushton 24.700 dollarë dhe kjo nuk është e vetmja shifër tronditëse që lidhet me të. Përkatësisht, instalimi i tij kërkonte 30 rrotulla tapeti, 600 orë punë dhe një ekip prej 18 personash, raportoi WalletHub.

Kostoja e vlerësuar e çdo Oscar 24 karatësh të veshur me ar që u jepet fituesve është rreth 400 dollarë. Akademia e Filmit e Amerikës ndan çmime në 24 kategori dhe fituesi nuk lejohet të shesë statujën e tyre, përveç nëse fillimisht ofron për t'ia shitur akademisë për një dollarë.

Çiftet duhet të paguajnë të paktën 100.000 dollarë për biletat për festën e Oscar-it Vanity Fair, eventi i shumëpritur, ultra magjepsës, ku marrin pjesë yjet më të mëdhenj të Hollywood-it. Yjet e filmit do të marrin gjithashtu çanta që përmbajnë dhurata të tilla si produkte për kujdesin e lëkurës, udhëtime luksoze, ushqime ushqimore dhe pajisje shtëpiake, me vlerë 125.000 dollarë.

Por çantat Everybody Wins nuk janë në fakt dhurata nga akademia, por nga agjencia e marketingut me bazë në Los Anxhelos, Distinctive Assets, dhe disa nga dhuratat më ekstravagante këtë vit përfshijnë udhëtimet në Zvicër dhe Shën Burts - e gjithë linja Miage e produkteve të kujdesit të lëkurës dhe pajisjeve luksoze të kuzhinës.

Ndërsa yjet e mëdhenj vijnë në Oscar në edicione shumëmilionëshe, kostoja e veshjes së dikujt që vjen në Oscar për herë të parë është 266.000 dollarë. Meqenëse shuma ndryshon në varësi të famës së dikujt, kostoja mesatare e një veshje Oscar është rreth 1.5 milion dollarë.

Cate Blanchett bëri historinë e Oscar-it në vitin 2014 me 18.1 milionë dollarë. Fustani i saj Armani Prive prej 100.000 dollarësh ishte artikulli më i lirë në veshjen e saj, me rreth 18 milionë dollarë bizhuteri. I vetmi person që veshi bizhuteri edhe më të shtrenjta ishte Lady Gaga në vitin 2019, gjerdani i së cilës me diamant të verdhë 128 karatësh kushtoi 30 milionë dollarë.

Një mesatare prej 19.9 milionë njerëz shikuan Oscars vitin e kaluar, një rritje prej 8 për qind nga viti 2022, kështu që nuk është për t'u habitur që shfaqja e reklamave gjatë pushimeve reklamuese është mjaft e shtrenjtë. Blerja e 30 sekondave kohë reklamimi gjatë Oscars kushton 1.85 milionë dollarë, që është ende 73% më pak se 7 milionë dollarët që kushton për të shfaqur një reklamë gjatë Super Bowl.

Edhe pse reklamat janë më të lira se Super Bowl, ABC fiton të paktën 120 milionë dollarë prej tyre, me më shumë se 23 milionë dollarë nga këto të ardhura që vijnë nga mbulimi i tapetit të kuq përpara Oscars.

Fitimi i një Oscar nuk është as i lirë, dhe në vitin 2023 The New York Times raportoi për natyrën konkurruese të fushatave të çmimeve, ku strategët profesionistë kërkojnë të formojnë opinionin publik për filmat, aktorët dhe kundërshtarët. WalletHub vlerëson se më shumë se 100 milionë dollarë shpenzohen për lobim çdo vit, që është më shumë se buxhetet e të nominuarve për filmin më të mirë Past Lives dhe The Zone of Interest së bashku.

Gjithashtu, akademia është bërë digjitale, ndaj në vend që të paguajë miliona dollarë për t'u dërguar votuesve kopjet fizike të filmave të nominuar të këtij viti, ajo është kthyer në transmetim. Megjithatë, edhe një sistem i tillë i shpërndarjes së filmit nuk është i lirë, kështu që kushton 20.000 dollarë për film.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024