Radev: Shoqëria bullgare nuk ka lejuar kurrë manifestime shkatërruese të antisemitizmit
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Shoqëria bullgare kurrë nuk ka përjetuar dhe nuk ka lejuar manifestime shkatërruese të antisemitizmit, si ato që ndodhën në pjesë të tjera të Evropës, tha presidenti Rumen Radev sot në Gorsko Slivovo, Bullgari Veriore, ku mori pjesë në ceremoninë e hapjes së një rruge në fshatin e riemëruar sipas shkrimtarit, historianit dhe figurës publike izraelite me famë botërore, Mihael Bar-Zoar.

"Sot jemi mbledhur në një datë të rëndësishme të historisë sonë - 81 vjet nga akti heroik i të gjithë popullit bullgar, i institucioneve bullgare, i kishës ortodokse bullgare, i shoqatave profesionale dhe artistike, i qarqeve universitare dhe shkencore, i qarqeve të shumta të zakonshme. Qytetarët bullgarë të bashkuar nga vullneti i fortë për të ndalur çmendurinë e një prej epokave më të errëta të historisë njerëzore, të pushtuar nga ideologjia e urryer hitleriane për shfarosjen e popullit hebre”, theksoi presidenti.

Kreu i shtetit bullgar nënvizoi se Mihael Bar-Zoar është bullgar në frymë.

“Ai e ruajti shpirtin e tij bullgar të paprekur thellë në zemrën e tij dhe mbetet i lidhur pazgjidhshmërisht me datën e paharrueshme të 10 marsit 1943. Ishte njeriu që publikoi dhe prezantoi në botë të vërtetën historike të aktit heroik të shpëtimit të hebrenjve bullgarë. në vitin 1943. Ai është njeriu që vazhdon ta mbrojë këtë të vërtetë në të gjitha forumet dhe diskutimet ndërkombëtare”, ka thënë Radev.

Fatkeqësisht, sot ka forca që përpiqen ta nënçmojnë këtë akt heroik të popullit dhe shtetit tonë duke i fajësuar ata për vdekjen e 11.343 qytetarëve hebrenj të Maqedonisë dhe Trakisë Perëndimore, të cilët administrata bullgare e asaj kohe, për arsye të qarta historike dështoi për t’ shpëtuar. Pavarësisht deklaratës së Asamblesë Kombëtare në vitin 2013, kur organi më i lartë i shtetit mbajti një qëndrim absolutisht të qartë për këtë çështje, tentativat për të shpifur vendin tonë vazhdojnë në forume të ndryshme ndërkombëtare, debate, festime historike dhe interpretime, shtoi Radev.

Ai theksoi se gjithnjë e më shumë studiues, historianë dhe politikanë bullgarë e kuptojnë thelbin e këtyre përpjekjeve dhe po japin rezistencën e nevojshme. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024