Ferati: Në hendboll arritëm diçka që konsiderohej ëndërr e parealizueshme
Sport
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Kombëtarja e Kosovës në hendboll U-18, konkurrenca e vajzave, kanë shkruar historinë, duke u kualifikuar për herë të parë në Kampionatin Botëror U-18. Vajzat dardane u bënë kampione të garës "IHF Trophy Intercontinental", të mbajtur në Tashkent të Uzbekistanit për t’u bërë kështu pjesë e shteteve më të mëdha që do të luftojnë në Botërorin e Hendbollit që zhvillohet në verën e këtij viti.

Me këtë sukses është shprehur shumë i kënaqur trajneri Mitat Ferati. Ai ka thënë për KosovaPress se kjo arritje vetëm para pak javësh konsiderohej një ëndërr e parealizueshme.

Ferati më tutje shton se pritjet e ekipit që ai drejton janë rritur pas këtij suksese dhe se në botëror shkojnë me synimin për të arritur majat më të larta.

Me t’u kthyer në Kosovë, ekipi i vajzave u pritën nga Komiteti Olimpik dhe Ministria e Sportit, nga të cilët Ferati thotë se kanë marrë premtime për mbështetje më të madhe.

Ai vlerëson se hendbolli është në rrugën e duhur të zhvillimit, por bën thirrje për më shumë investime në infrastrukturë pasi thotë se në palestra po mungojnë gjërat elementare për ta zhvilluar një stërvitje.

Kampionati Botëror i Hendbollit do të zhvillohet gjatë muajit gusht të këtij viti në Kinë.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024