Bullgaria po bën hap drejt emërimit të Kristalina Georgieva për mandatin e dytë si drejtoreshë e FMN-së
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB) Dimitar Radev ka diskutuar me drejtoreshën menaxhuese të FMN-së Kristalina Georgieva mundësinë e emërimit të saj për një mandat të dytë dhe ajo tha se do të ishte e nderuar të emërohej, tha Radev në një deklaratë të publikuar në faqen e internetit të bankës qendrore të premten. Guvernatori i BNB është gjithashtu Guvernator i FMN-së për Bullgarinë.

"Kam pasur një bisedë telefonike me zonjën Georgieva në të cilën diskutuam mundësinë e nominimit të saj për një mandat të dytë në FMN dhe e pyeta nëse do të ishte e gatshme të vazhdonte të shërbente në postin e saj. Jam i kënaqur që thonë se ajo konfirmoi se do të ishte e nderuar ta bënte këtë, duke iu nënshtruar mbështetjes së anëtarësimit në FMN. Në këtë kontekst, autoritetet bullgare do të vazhdojnë konsultimet me partnerët e tyre evropianë për një pikëpamje të përbashkët rreth një nominimi të mundshëm në përputhje me procesin e FMN-së. zgjedhja e Drejtorit Menaxhues të institucionit,” tha Radev.

Guvernatori i BNB-së tha më tej se Kristalina Georgieva "ka fituar respektin dhe besimin e madh të vendeve anëtare të FMN-së gjatë viteve të mandatit të saj si Drejtoreshë Menaxhuese e Fondit".

"Nën udhëheqjen e saj, FMN-ja ka mbështetur ekonominë globale me financime në shkallë të gjerë për afro 100 vende anëtare ndërsa ata u përballën me pandeminë COVID, luftën në Ukrainë dhe krizën e kostos së jetesës. Shumë nga kolegët e mi, guvernatorët e FMN, do të donte ta shihte atë të vazhdojë si drejtoreshë menaxhuese e institucionit për një mandat të dytë – një pikëpamje e shprehur edhe nga ministri i Financave i Francës Bruno Le Maire në kohën e takimit të fundit të G20 në Sao Paolo”. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024