Ushtria amerikane do të krijojë një port të përkohshëm në Gaza
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Ushtria amerikane dhe partnerët e saj do të krijojnë një port të përkohshëm në brigjet e Rripit të Gazës të shkatërruar nga lufta për të ofruar ndihmë humanitare shtesë për civilët, sipas një zyrtari të lartë qeveritar në Uashington.

“Në një fjalim sonte, presidenti (Joe Biden) do të njoftojë se po drejton ndihmën ushtarake të SHBA-së për të udhëhequr një mision emergjent për të krijuar një port mesdhetar në bregun e Gazës që mund të strehojë anije të mëdha që transportojnë ushqim, ujë, ilaçe dhe strehimore të përkohshme,” tha zyrtari i lartë, duke iu referuar fjalimit të presidentit amerikan drejtuar kombit të planifikuar sonte.

Planet erdhën mes shqetësimeve në Uashington se ndihma humanitare që hynte në Gaza "nuk ishte pothuajse e mjaftueshme dhe nuk po vinte aq shpejt sa duhet," tha një zyrtar i lartë.

Situata humanitare në Gaza është e dëshpëruar dhe uria është rritur në mesin e popullsisë që kur shpërthyen luftimet midis Izraelit dhe lëvizjes ekstremiste palestineze Hamas pas masakrës së 7 tetorit. Hamasi dhe grupet e tjera militante nga Gaza vranë rreth 1200 njerëz, kryesisht civilë, dhe rrëmbyen rreth 240 njerëz.

Izraeli u përgjigj me një bombardim brutal të enklavës bregdetare palestineze të rrethuar dhe filloi një operacion tokësor për të eliminuar Hamasin. Deri më tani, mbi 30.000 palestinezë kanë vdekur në Gaza, sipas autoriteteve të enklavës.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
141
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024