Muaji shkurt më i nxehti i regjistruar ndonjëherë
Bota
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Sipas një deklarate të Copernicus të lëshuar të mërkurën, sistemi i monitorimit satelitor Copernicus i BE-së u zbulua se ky shkurt është shkurti më i nxehtë në botë ndonjëherë.

Temperatura mesatare e ajrit sipërfaqësor muajin e kaluar u mat në 13.54 gradë Celsius në mbarë botën, tha Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike të Copernicus, programi i BE-së për vëzhgimin e Tokës.

Kjo matje ishte 0.81 gradë mbi mesataren për shkurtin midis 1991 dhe 2020, dhe 0.12 gradë më e lartë se shkurti i mëparshëm më i nxehtë, i regjistruar në vitin 2016.

Si rezultat, nëntë muajt e fundit kanë qenë më të nxehtit e regjistruar, ndërsa temperatura mesatare globale për 12 muajt e fundit (mars 2023-shkurt 2024) ka tejkaluar mesataren e viteve 1991-2020 me 0.68 gradë.

Dimri në Evropë këtë vit, me 1.44 gradë mbi mesataren 1991-2020, ishte dimri i dytë më i ngrohtë në rekord pas dimrit 2019-2020.

Carlo Buontempo, drejtor i Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike Copernicus, vuri në dukje se shkurti iu bashkua një vargu të fundit të temperaturave rekord dhe paralajmëroi se nëse ngrohja globale nuk frenohet, temperaturat rekord do të vazhdojnë në mbarë botën. /AA

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,845
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024