Bie çmimi i naftës
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Çmimet e naftës kanë ndryshuar pak të enjten. Të dhënat tregojnë një rënie të kërkesës në SHBA të kompensuar nga tensionet e vazhdueshme gjeopolitike në Lindjen e Mesme.

Standardi ndërkombëtar i papërpunuar Brent tregtohej me 82.92 dollarë për fuçi në orën 10:26 të mëngjesit me orën lokale, me një rënie prej 0.05% nga çmimi i mbylljes prej 82.96 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) u tregtua me 79.14 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë, një rritje prej 0.01% nga sesioni i mëparshëm i cili u mbyll me 79.13 dollarë për fuçi.

Inventarët komercial të naftës së papërpunuar në SHBA u rritën me 1.4 milionë fuçi javën e kaluar, sipas të dhënave të publikuara nga Administrata e Informacionit të Energjisë të mërkurën.

Vlerësimi i fundit i Institutit Amerikan të Naftës i publikuar të martën zbuloi se inventarët e naftës së papërpunuar u rritën me 423.000 fuçi javën e kaluar, duke shënuar javën e pestë radhazi të rritjes.

Rritja e inventarit sugjeron një rënie të kërkesës në SHBA, konsumatori më i madh i naftës në botë, dhe kjo ushtron presion në rënie të çmimeve.

Ndërkohë, shqetësimet për ofertën globale të rritura nga tensioni i vazhdueshëm në Lindjen e Mesme vazhdojnë të rrisin çmimet e naftës.

Rritjen e çmimeve e mbështet edhe dobësimi i dollarit amerikan ndaj monedhave të tjera./AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024