Charles Michel dënon sulmin në Odesa
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti i Këshillit Evropian të mërkurën dënoi një sulm në qytetin port të Ukrainës të Odesës gjatë vizitës së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis.

Sulmi është një tjetër shenjë e "taktikave frikacake të Rusisë" në luftën e saj kundër Ukrainës, shkroi Charles Michel në rrjetin social X.

"Kjo është e dënueshme” tha ai, duke përsëritur mbështetjen e plotë të bllokut për Ukrainën.

Më herët, një shpërthim u raportua në portin e Detit të Zi të Odesa-s, përpara një takimi të planifikuar midis Zelensky dhe Mitsotakis.

Rusia nisi luftën e saj kundër Ukrainës më 24 shkurt 2022, pak më shumë se dy vjet më parë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024