Cameron: Britania e gatshme t'i huazojë Ukrainës të gjitha asetet e ngrira ruse në MB
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Britania është e gatshme t'i japë Ukrainës të gjitha asetet e ngrira të bankës qendrore ruse në Mbretërinë e Bashkuar mbi bazën se Rusia do të detyrohet t'i paguajë reparacione Ukrainës në fund të luftës.

Kështu thotë sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar (MB), David Cameron, raporton Ukrinform, duke cituar The Guardian. Ai tha se pasuritë do të përdoren si garanci për pagesën e dëmshpërblimeve.

"Ka një mundësi për të përdorur diçka si një kredi sindikale ose një obligacion që përdor në mënyrë efektive asetet e ngrira ruse si garanci për t'i dhënë ato para ukrainasve duke e ditur se ne do t'i rikuperojmë ato kur të paguhen reparacionet nga Rusia. Kjo mund të jetë një gjë më e mirë. Ne po synojmë për sasinë maksimale të G7 dhe unitetit të BE-së për këtë, por nëse nuk mund ta arrijmë, mendoj se do të duhet të ecim përpara me aleatët që duan të ndërmarrin këtë veprim", tha Cameron të martën mbrëma.

Ministri shtoi se nuk mendon se plani i obligacioneve do të minonte reputacionin e qytetit të Londrës në asnjë mënyrë. BE vlerëson se rreth 260 miliardë euro në aktivet e Bankës Qendrore të Rusisë janë të palëvizshme në formën e letrave me vlerë dhe parave të gatshme në juridiksionet e partnerëve të G7, BE-së dhe Australisë, me më shumë se dy të tretat e atyre të palëvizshme në BE.

Përfaqësuesja Speciale e SHBA-së për Rimëkëmbjen Ekonomike të Ukrainës Penny Pritzker beson se sekuestrimi i aseteve ruse do të kërkojë një vendim kolektiv të të gjitha vendeve që kanë ngrirë fondet ruse në institucionet e tyre financiare dhe do të marrë kohë.

Fondi Monetar Ndërkombëtar, nga ana e tij, beson se vendimet për konfiskimin e aseteve ruse duhet të merren nga vendet ku ndodhen fondet e ngrira dhe po monitoron diskutimet për të vlerësuar ndikimin e mundshëm të vendimeve të tilla në sistemin financiar ndërkombëtar.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024