Ministri gjerman i Mbrojtjes thotë se rasti i përgjimeve është 'sulm hibrid'
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius e ka përshkruar publikimin e një bisede të brendshme mes oficerëve të forcave ajrore gjermane nga Rusia si një “sulm hibrid për dezinformim”.

"Është pjesë e një lufte informacioni që po zhvillohet nga (presidenti rus Vladimir) Putin," tha Pistorius në Berlin të dielën. "Ka të bëjë me ndarje. Ka të bëjë me minimin e unitetit tonë. Dhe në përputhje me rrethanat, ne duhet të reagojmë në një mënyrë veçanërisht të niveluar, por jo më pak me vendosmëri."

Tani bëhet fjalë gjithashtu për "të mos bien në kurthin e Putin", tha Pistorius. Ai shtoi se Putin po përpiqej “të thyejë” politikën e brendshme të Gjermanisë, gjë që ai shpreson se nuk do të ketë sukses.

Ministri deklaroi se aktualisht nuk ka informacion për rrjedhje të mëtejshme apo përgjime të telefonatave të tjera.

Ai pret rezultatet e hetimit të brendshëm në fillim të javës - duke përfshirë nëse është zgjedhur platforma e duhur për përmbajtjen e diskutuar në bisedën e publikuar. Oficerët ishin lidhur përmes platformës Webex.

Pistorius siguroi se pasojat e duhura do të nxirren menjëherë pas hetimit.

Një regjistrim prej 38-minutësh i oficerëve të Forcave Ajrore gjermane duke diskutuar për mbështetjen për Ukrainën u publikua të premten nga një media ruse.

Oficerët e lartë të forcave ajrore mund të dëgjohen duke diskutuar mundësitë teorike të vendosjes së raketave gjermane Taurus në Ukrainë, një temë e ndjeshme.

Ndryshe, Kievi ka kërkuar prej kohësh që Gjermania t'i sigurojë raketa Taurus, të cilat mund të arrijnë objektiva deri në 500 km. Kancelari Olaf Scholz deri më tani ka refuzuar të dërgojë raketat, nga frika se kjo do të çonte në një përshkallëzim të konfliktit me një Rusi të armatosur bërthamore, raportojnë mediat gjermane.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024