Vashat U18 sigurojnë botërorin në Kinë, Saraçini: Historia serish shkruhet me hendboll
Sport
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Nënkryetari i Komitetit Olimpik të Kosovës Eugen Saraçini ka përshëndetur suksesin e madh të hendbollisteve kosovare në kualifikimet për botërorin në Kinë.

Kombëtarja e Kosovës në hendboll U-18, konkurrenca e vajzave, kanë shkruar historinë, duke u kualifikuar për herë të parë në Kampionatin Botëror U-18.

“Edhe një herë historia shkruhet me hendboll. Vashat U18 do të jenë pjesë e Kampionatit Botëror që do të mbahet sivjet në Kinë. Urime, urime vashave fantastike, urime trajnereve Ferati e Basha. Urime Kosovë”, ka shkruar Saraçini në Facebook.

Shkruhet historia: Hendbollistet U-18 të Kosovës kualifikohen në Kampionatin Botëror • KosovaPress

Ndryshe, vashat kosovare u bënë kampione në garën “IHF Trophy Intercontinental” në Tashkent të Uzbekistanit, pasi në finale mposhtën Nigerinë me rezultat 22:16.

Kjo është hera e dytë që një kombëtare e sporteve ekipore siguron pjesëmarrjen në botëror, pas djemve, po ashtu të hendbollit U-21.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,163
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024