ShBA goditet nga stuhia masive, era arrin shpejtësinë deri në 305km/h
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Një stuhi masive po godet disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadës në Shtetet e Bashkuara perëndimore.

Stuhia e borës ka mbyllur rrugët kryesore, ka mbyllur vendpushimet e skive dhe ka lënë dhjetëra mijëra shtëpi pa energji elektrike, shkruan BBC, transmeton KosovaPress.

Stuhia ishte veçanërisht e rëndë në rajonin malor të Sierra Nevada, ku era thuhet se arriti shpejtësinë 305 km/h (190 mph).

Njerëzit janë paralajmëruar për një "rrezik të lartë deri në ekstrem orteku" atje, duke përfshirë zonën më të madhe të Liqenit Tahoe.

Një hartë e ndërprerjeve të energjisë elektrike tregon më shumë se 33.000 njerëz në Nevada dhe gati 24.000 në Kaliforni pa energji elektrike.

Zonat malore u goditën më keq nga stuhia.

Deri në 3 metra borë pritej në lartësi më të larta, tha të shtunën një meteorolog i Shërbimit Kombëtar të Motit të SHBA-së, gje qe mund të krijojë "shqetësim kërcënues për jetën" për njerëzit që jetojnë pranë liqenit Tahoe.

Parku Kombëtar Yosemite u mbyll të premten dhe vizitorëve iu kërkua të largoheshin deri në mesditë. Parku do të qëndrojë I mbyllur të paktën deri të dielën pasdite, dhe mundësisht edhe më gjatë në varësi të kushteve të motit.

Ndersa disa pjesë të tjera të Shteteve të Bashkuara vazhdojnë të përjetojnë mot ekstrem. Zjarret po shpërthejnë në Teksas, ku zjarrfikësit po përpiqen të frenojnë flakët masive mes kushteve të vështira atmosferike.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,161
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024