ShBA dërgon ndihmat e para nga ajri në Rripin e Gazës
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Ushtria amerikane për herë të parë të shtunën kreu një operacion të dërgimit nga ajri të ndihmave në Rripin e Gazës, pasi vdekja e palestinezëve, që po prisnin në radhë për ushqim, vuri theksin tek katastrofa humanitare në rritje në një zonë bregdetare me njerëz të zhvendosur nga operacionet disa mujore ushtarake të Izraelit.

Vende të tjera, përfshirë Jordaninë dhe Francën, kanë kryer tashmë operacione të dërgimit të ndihmave nga ajri në Gazë, ku Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare thotë se një e katërta e popullsisë së shpejti mund të vuajë nga uria.

Përmes një avioni transporti ushtarak C-130, Shtetet e Bashkuara hodhën më shumë se 38,000 racione ushqimore përgjatë vijës bregdetare të Gazës në Mesdhe, tha ushtria amerikane përmes një deklarate. Në këtë operacion morën pjesë edhe forcat jordaneze.

Shtëpia e Bardhë tha se dërgimi i ndihmave nga ajri në Rripin e Gazës do të vazhdojë dhe se Izraeli e mbështet këtë operacion. Kritikët thonë se ndihmat nga ajri kanë një ndikim të kufizuar dhe se është pothuaj e pamundur për t’u siguruar që ato nuk do të përfundojnë në duart e militantëve.

Bisedimet për arritjen e një armëpushimi pritet të rifillojnë të dielën në Egjipt dhe një zyrtar i lartë amerikan tha se ekziston një kornizë mbi një marrëveshje për një armëpushim gjashtë javor, për të cilën ka rënë dakord Izraeli, dhe ajo varet nga vullneti i militantëve të Hamasit për të liruara pengjet.

“Pengjet do të lirohen”, tha zyrtari amerikan për gazetarët. “Marrëveshja pothuaj është arritur. Por, unë nuk dua t’i paraprijë gjerave”, shtoi ai.

Nënpresidentja amerikane Kamala Harris do të takohet me anëtarin e kabinetit izraelit të luftës, Benny Gantz të hënën në Shtëpinë e Bardhë, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Në Jeruzalem, mijëra izraelitë marshuan, duke bërë thirrje për lirimin e pengjeve që po mbahen nga Hamasi në Rripin e Gazës. Protesta drejtohej nga anëtarët e familjeve të pengjeve, që Hamasi i rrëmbeu gjatë sulmit të 7 tetorit në Izrael.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,976
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024