Anglia e Uellsi përjetuan muajin shkurt më të ngrohtë në histori
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Anglia dhe Uellsi patën shkurtin e tyre më të ngrohtë në rekord këtë vit, njoftoi Met Office.

Temperatura mesatare për Anglinë ishte 7.5 gradë Celsius, me një mesatare prej 6.9 Celsius në Uells. Mbretëria e Bashkuar në tërësi pa shkurtin e dytë më të ngrohtë të regjistruar.

Fermerët thonë se po humbasin të korrat nga përmbytjet, ndërsa më pak ngrica dëmton rritjen e pemëve si mollët dhe dardhat.

Statistikat e përkohshme janë në përputhje me parashikimet afatgjata të dimrave më të ngrohtë dhe më të lagësht për shkak të ndryshimeve klimatike.

Temperaturat mesatare për Mbretërinë e Bashkuar në tërësi në muajin shkurt ishin 6.3 Celsius.

Kjo është ende nën shifrën e shkurtit të vitit 1998 prej 6.8 gradë Celsius. Por në një tregues të qartë të ndikimit të fundit të ndryshimeve klimatike, katër nga 10 muajt shkurt më të ngrohtë të Mbretërisë së Bashkuar që nga viti 1884 kanë ardhur të gjithë në gjashtë vjetët e fundit.

Met Office mbledh të dhënat e motit çdo ditë. Para se të përfundonte shkurti, kjo tregoi se pjesë të Uellsit jugor, Midlands dhe Lincolnshire kanë parë më shumë se dy herë e gjysmë reshjet normale të shkurtit.

Unioni Kombëtar i Fermerëve (NFU) thotë se disa ferma në Lincolnshire janë ende nën ujë - dhe kanë qenë ashtu që nga tetori. Shifrat e përkohshme të Met Office tregojnë se ka qenë dimri i tetë më i lagësht në rekord për Mbretërinë e Bashkuar në përgjithësi. /BBC

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,844
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024