Kelmendi: Vitin e kaluar pranuam mbi 52 mijë raste e konfiskuam pasuri mbi 111 milionë euro
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Ushtruesi i detyrës i kryeprokurorit të shtetit, Besim Kelmendi, në fjalën e tij në konferencën vjetore, megjithëse përmendi se viti 2023 ishte me sfida, bëri me dije se Institucioni i Prokurorit të Shtetit pranoi 52 mijë e 93 raste.

Kelmendi u shpreh se pushteti gjyqësor e prokurorial është unik e i pandalshëm në mbrojtjen e vlerave dhe parimeve të drejtësisë në Republikën e Kosovës. Ai potencoi se prokuroria në vitin 2023 ka pasur sukses në punën e saj pasi në vitin që kaloi ishin 41.973 lëndë penale.

Ai gjithashtu tha bazuar në raportet ndërkombëtare, Kosova ka shënuar progress të konsiderueshëm në fushën e sundimit të ligjit.

Duke folur për sukseset në fushën e ngrirjes, sekuestrimit dhe konfiskimit të pasurisë, Kelmendi tha prokuroria ka ngrirë, sekuestruar dhe konfiskuar pasuri në vlerë mbi 111 milionë euro gjatë vitit 2023.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024