Grevë e madhe në transportin publik gjerman
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Transporti publik në dhjetëra qytete gjermane ishte ende i paralizuar këtë mbrëmje, në kulmin e raundit të dytë të grevës nga sindikata Verdi.

Autobusët, metrotë dhe tramvajet në më shumë se 70 qytete dhe zona rurale në të gjithë vendin ndaluan ose u ndërprenë rëndë nga grevat, të cilat filluan në shumë zona të enjten.

Grevat në Berlin përfunduan në orën 14:00, por mund të zgjasin deri në orët e para të mëngjesit të së shtunës në shumë shtete të tjera federale.

Lëvizja e protestës klimatike “Të Premten për të Ardhmen” shprehu mbështetje për grevat dhe bëri thirrje për protesta kombëtare për të luftuar ndryshimin e klimës, duke përfshirë investime më të mëdha në transportin publik. Verdi po kërkon që agjencitë e transportit publik të përmirësojnë kushtet e punës për punëtorët e tyre në të gjithë vendin.

Drejtuesit e kualifikuar të autobusëve u mungojnë veçanërisht shumë agjencive gjermane të transportit publik. Punëtorët po kërkojnë gjithashtu paga më të mira në disa shtete federale gjermane.

"Ne jemi shumë të kënaqur," tha zëdhënësi i Verdit për transportin e autobusëve dhe hekurudhave, Andreas Schackert.

Ai theksoi se protestat e përbashkëta me lëvizjen “Të Premten për Ardhmen” ishin gjithashtu të suksesshme.

"Ne kemi punuar së bashku në shumë qytete dhe treguam se nuk është vetëm një grup i vogël interesi i punëtorëve që luftojnë për punën e tyre, por se ne kemi nevojë për kushte atraktive pune për transport publik të besueshëm dhe tërheqës," tha ai.

Nuk dihet nëse duhet të priten greva të reja të transportit publik në të ardhmen e afërt pasi negociatat duhet të rifillojnë së shpejti.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024