Arrijnë fotot e para të anijes amerikane në Hënë, i është thyer këmba
Bota
Lexohet për: 4 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Janë publikuar foto të reja dramatike të anijes kozmike Odysseus që u ul në Hënë javën e kaluar.

Fotot, së bashku me një sasi të madhe të dhënash, u shkarkuan vetëm disa orë para se të bjerë nata në polin jugor të Hënës dhe bateritë e tokës të vdesin.

Intuitive Machines, kompania amerikane që qëndron pas misionit, tha se tani do të jetë e mundur të rindërtohet ulja për të kuptuar se si Odysseus përfundoi në anën e tij.

Kompania zbuloi gjithashtu se tokëzuesi mund të ringjallet në 2-3 javë kur Dielli të lindë përsëri.

Megjithatë, e panjohura e madhe është nëse bateritë dhe pajisjet elektronike mund t'i mbijetojnë temperaturave që bien nën 200 gradë Celsius.

"Nuk ka eulogji. Vetëm festë," tha bashkëthemeluesi i kompanisë Steve Altemus në një konferencë shtypi në Hjuston.

E para nga fotot, e realizuar kur anija preku sipërfaqen, tregon se të paktën një nga këmbët i ishte thyer dhe gurët dhe pluhuri u hodhën larg me shpejtësi të madhe nga fuqia e motorit të raketës, shkruan Sky News.

Një foto tjetër tregon tokëzuesin në anën e tij me një krater eliptik të errët rreth 500 metra larg.

Shkencëtarët besojnë se krateri mund të jetë dy miliardë vjeçar. Të dhënat e telemetrisë tregojnë se Odysseus fillimisht u ul drejt, por më pas u rrotullua në një shpat të butë.

Në kushtet e gravitetit të ulët hënor, u deshën rreth dy sekonda për të ndaluar. NASA pagoi Intuitive Machines 118 milionë dollarë për të çuar gjashtë instrumente shkencore në Hënë.

Të gjithë kanë dërguar të dhëna, pavarësisht pozicionit të Tokës, dhe navigacioni  është tashmë në funksion, gjë që do të ndihmojë uljet e ardhshme.

Por sistemi i navigacionit me laser, i cili supozohej të përdorej për ulje, dështoi në përfundimin e detyrës.

"Sigurisht, kjo është diçka që ne mund ta rregullojmë herën tjetër," tha Altemus.

Kompania ishte nën presion për të shpjeguar pse uljet ishin më pak se perfekte, kur anija kozmike shumë më e thjeshtë Apollo ishte ulur me sukses gjashtë herë në vitet 1960 dhe 70.

"Ne kishim një lloj sfide tjetër. Ne ishim të kufizuar nga kostoja, me një kontratë me çmim fiks nga qeveria. Ne duhej ta përfundonim misionin në një kohë të përcaktuar saktësisht. Ky mjedis tepër i kufizuar detyroi risi dhe ky ishte fluturimi i parë të anijes sonë kozmike”, shpjegoi Altemus.

Intuitive Machines njoftoi një ditë pas uljes se gabimi njerëzor shkaktoi problemin e navigacionit.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp, Intuitive Machines dhe NASA dhanë një vlerësim optimist të misionit të deritanishëm. Joel Kerans nga NASA tha se misioni ishte "hapi i parë drejt kthimit në Hënë" dhe se "shumë njohuri do të vijnë prej tij".

Intuitive Machines po planifikon një mision të dytë më vonë këtë vit që do të kryejë një stërvitje për të kërkuar ujë nën sipërfaqen e Hënës. Ai do të ketë gjithashtu një "gyp hapësinor" që do të fluturojë në kratere me hije të thellë që shkencëtarët besojnë se mund të përmbajnë sasi të mëdha akulli.

Kompania e Teksasit paraqiti një shpjegim të mundshëm që Odysseus goditi sipërfaqen e Hënës me njërën nga këmbët e tij pak para uljes dhe anija kozmike u kthye në anën e saj.

Me këtë mision, Odysseus u bë anija e parë kozmike amerikane që u ul në Hënë që nga misioni i NASA-s në sipërfaqen hënore Apollo në 1972. Ishte gjithashtu ulja e parë në Hënë nga një anije kozmike e prodhuar në mënyrë komerciale dhe e drejtuar.

Deri më sot, vetëm katër vende të tjera kanë arritur ulje "të buta" në Hënë - ish-Bashkimi Sovjetik, Kina, India dhe Japonia.

Shtetet e Bashkuara janë i vetmi vend që ka dërguar ndonjëherë njerëz në sipërfaqen e Hënës.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,242
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024