Alexei Navalny do të varroset të premten në Moskë
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Alexei Navalny do të varroset në një varrezë në Moskë të premten, ka konfirmuar një zëdhënës.

Varrimi do të bëhet në varrezat e Borisovskoye, pas një ceremonie lamtumire në rrethin Maryino.

Të martën, zëdhënësja e liderit të opozitës tha se ekipi i tij po përpiqej të gjente një shtëpi funerali - me disa që refuzuan të mbanin shërbimin kur zbuluan se për kë ishte.

Alexei Navalny vdiq papritur në një burg të Arktikut në fillim të këtij muaji.

Për vite, ai ishte kritiku më i madh i Vladimir Putinit. E veja e Navalny, Yulia Navalnaya, si dhe disa liderë botërorë, kanë fajësuar drejtpërdrejt presidentin rus për vdekjen e tij.

Ekipi i Navalny fillimisht kishte dashur të mbante funeralin më 29 shkurt, por "shpejt u bë e qartë se nuk kishte asnjë person të vetëm përreth që mund të gërmonte një varr atë ditë", Ivan Zhdanov, drejtori i Fondacionit Kundër Korrupsionit të Alexei Navalny shkroi në X.

Z. Zhdanov la të kuptohej se arsyeja për këtë ishte se presidenti rus Vladimir Putin do të mbajë fjalimin e tij vjetor në Asamblenë Federale në të njëjtën ditë.

Kremlini e kupton se askush nuk do të kujdeset për Putinin dhe adresimin e tij në ditën e lamtumirës së Alexeit”, shkroi ai.

Ai gjithashtu inkurajoi njerëzit që të mbërrinin herët "për të pasur një shans për t'i thënë lamtumirë Alexeit"./ BBC

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024