Izrael-Gaza: Biden shpreson për armëpushim brenda javës së ardhshme
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti amerikan Joe Biden thotë se shpreson të ndodhë një armëpushim në luftën midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza deri të hënën.

Komentet e tij vijnë mes raporteve për disa përparime në negociatat indirekte që përfshijnë zyrtarë izraelitë dhe të Hamasit.

Izraeli nuk ka komentuar dhe zyrtarët e Hamasit kanë treguar se të dyja palët nuk janë aq afër një marrëveshjeje armëpushimi siç sugjeroi zoti Biden.

Katari, i cili ka ndërmjetësuar në bisedimet së bashku me Egjiptin, tha se nuk kishte ende asnjë marrëveshje për të shpallur.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit, Majed al-Ansari, tha se Doha "do të bëjë përpjekje për një pauzë përpara fillimit të Ramazanit" dhe ndihej "se ka shpresë, por jo domosdoshmërisht optimist".

Izraeli nisi një fushatë në shkallë të gjerë ajrore dhe tokësore në Gaza pasi persona të armatosur të Hamasit vranë rreth 1200 njerëz në jug të Izraelit.

Sulmuesit morën gjithashtu peng 253 persona, një numër prej të cilëve që atëherë janë liruar.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Rripin e Gazës thotë se të paktën 29.878 njerëz janë vrarë në territor që atëherë - duke përfshirë 96 vdekje në 24 orët e fundit - përveç 70.215 që janë plagosur./BBC

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024