Mbi 17.000 sanksione në fuqi kudër Rusisë, i kushtojnë asaj 400 miliardë dollarë deri më sot
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Më shumë se 17. 000 sanksione individuale dhe sektoriale janë zbatuar tashmë kundër Federatës Ruse, falë të cilave ajo besohet të ketë humbur të paktën 400 miliardë dollarë.

Kështu deklaroi kryeministri i Ukrainës Denys Shmyhal, i cili iu drejtua të martën në një mbledhje të qeverisë, transmeton Ukrinform.

"Përveç ndihmës ushtarake, financiare dhe humanitare (për Ukrainën), presioni i sanksioneve mbi shtetin agresor po rritet," vuri në dukje ai.

Shmyhal kujtoi se SHBA, Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian kanë prezantuar së fundmi paketa të reja sanksionesh.

“Në veçanti, Shtetet e Bashkuara i kanë shtrirë ato në kompanitë ruse të energjisë, ndërmarrjet që prodhojnë mikroelektronikë për industrinë e mbrojtjes, në sektorët bankar dhe IT dhe në logjistikën ruse të naftës”, theksoi kreu i qeverisë.

Sanksionet do të prekin edhe sektorin e diamanteve, prodhimin e bakrit, zinkut, çelikut etj.

"I jemi mirënjohës Bashkimit Evropian për paketën e 13-të të sanksioneve. Sanksionet e fundit vlejnë për prodhuesit e armëve dhe pajisjeve elektronike. Janë zbatuar kufizime më të rrepta të eksportit, përfshirë edhe kompanitë me bazë në vendet e treta", theksoi kreu i qeverisë.

Sipas tij, Australia dhe Zelanda e Re gjithashtu kontribuan në përpjekjet që synojnë dobësimin e Rusisë. Një total prej 17 mijë sanksionesh individuale dhe sektoriale janë tashmë në fuqi kundër Federatës Ruse. Falë kësaj, armiku humbi 400 miliardë dollarë, tha kryeministri.

Ai shtoi se kjo tashmë është një goditje e fuqishme për Rusinë, por "mund dhe duhet bërë edhe më shumë.

Siç raportoi Ukrinform më herët, Australia vendosi sanksione financiare dhe një ndalim udhëtimi për shtatë punonjës të kolonisë penale ruse, ku kreu i opozitës Alexei Navalny vdiq në fillim të këtij muaji./Ukrinform

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024