Presidentja sllovene: Bullgaria dhe Sllovenia nuk kanë çështje të pazgjidhura
Ballkani
Lexohet për: 3 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Bullgaria dhe Sllovenia nuk kanë çështje të hapura apo të pazgjidhura dhe mund të fokusohen në bashkëpunimin për çështje që janë të rëndësishme për Evropën dhe botën, tha të martën presidentja sllovene Natasha Pirc Musar. Ajo foli në një konferencë të përbashkët lajmesh që mbajti me presidentin bullgar Rumen Radev.

Persidentja Musar ndodhet në një vizitë zyrtare këtu me ftesë të Presidentit Radev.

Natasha Prits Musar falënderoi për ndihmën e Bullgarisë për Slloveninë pas përmbytjeve të vitit të kaluar. "Shumë vende u përgjigjën dhe ndihmuan në këtë situatë të vështirë. Ndryshimet në klimën tonë janë sigurisht për shkak të pakujdesisë njerëzore, por Sllovenia po punon shumë në këtë fushë - në mënyrë që të parandalojmë fatkeqësi të tilla në vende të tjera dhe të përcjellim përvojën tonë." tha ajo. “Ajo që na ndodhi tregoi solidaritetin e madh që ekziston mes nesh dhe vendeve të Bashkimit Evropian”, shtoi presidentja sllovene. Ajo gjithashtu vuri në dukje lidhjet kulturore midis dy vendeve.

Programi i saj përfshin një vizitë në qytetin jugor të Plovdivit të mërkurën, ku ajo do t'i bëjë homazhe gazetarit slloven dhe ekspertëve të stenografisë Anton Bezenšek.

Ajo tha gjithashtu: "Paqja dhe siguria janë dy shtyllat kurrizore që na lidhin. Dy vendet kanë qenë partnerë për një kohë të gjatë në BE dhe NATO. Këtë vit Sllovenia feston 20 vjet nga anëtarësimi i saj në të dyja organizatat.

Faleminderit që jeni pro idesë se rajoni ynë do të bëhet më paqësor dhe më i qëndrueshëm duke i pranuar vendet e Ballkanit Perëndimor në këtë bashkim, megjithëse është e qartë se kjo nuk do të ndodhë vetëm me ne. Pas anëtarësimit të Bullgarisë në Bashkimin Evropian, rajoni u bë më i qëndrueshëm dhe detyra jonë është të ndihmojmë”.

Ajo shprehu dëshirën e saj që Bullgaria dhe Republika e Maqedonisë së Veriut të zgjidhin çështjet e hapura që kanë.

Ajo beson se është koha e fundit që vendet e Ballkanit Perëndimor të anëtarësohen në BE "sepse nëse nuk e bëjnë, hapësira e sigurisë nuk do të jetë e plotë". "Viti i ardhshëm do të shënojë 30 vjetorin e gjenocidit të Srebrenicës. Kjo ende jehonë në kokën tonë dhe ne duhet të intensifikojmë përpjekjet tona për t'i pranuar këto vende në BE," tha Natasa Prits Musar.

Presidentja sllovene gjithashtu theksoi se në Bullgari ka mbërritur me një delegacion të madh biznesi dhe në një forum biznesi më vonë sot do të diskutojnë mundësitë për bashkëpunim më të madh, shkëmbime ekonomike dhe tregtare.

"Për vitin 2022 kemi pasur një rritje prej 40% të investimeve dhe shkëmbimeve. Ne dëshirojmë shumë që kjo të rritet në të ardhmen. Për shumë kompani sllovene, Bullgaria po tregohet shumë tërheqëse, edhe në fushën e produkteve të kuzhinës dhe bujqësore dhe gjithçka që kemi”, tha presidentja sllovene.

/BTA-KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024