Trump ende nuk i është përgjigjur ftesës së Zelenskyt për vizitë në Ukrainë
Bota
Lexohet për: 1 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Autoritetet ukrainase nuk kanë marrë ende një përgjigje ndaj një ftese për të vizituar Ukrainën nga ish-presidenti amerikan Donald Trump ose ekipi i tij.

Sipas Ukrinform, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha këtë në një intervistë për Zërin e Amerikës.

“Ka sinjale politike që vijnë publikisht nga kandidati për president të SHBA-së, Donald Trump, ka sinjale publike që vijnë nga presidenti i Ukrainës.

Nuk kemi dëgjuar një përgjigje ndaj ftesës nga vetë Trump apo ekipi i tij. Nëse ka një përgjigje, do ta shqyrtojmë”, tha ai.

Sipas Kuleba, gjëja kryesore tani është të kuptojmë se çelësi për Ukrainën nuk duhet të jetë as ruajtja e mbështetjes dypartiake, por mbështetja në nivelin e votuesve.

“Sepse politikanët amerikanë ndjekin votuesit e tyre”, shtoi ministri.

Siç raporton Ukrinform, në janar, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ftoi ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump, të vizitojë Kievin, pasi ai premtoi se do ta ndalonte luftën "shumë shpejt" nëse fitonte zgjedhjet e këtij viti.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024