Zelensky në dyvjetorin e luftës: 730 ditë më afër fitores, Ukraina do të mbetet e pavarur
Bota
Lexohet për: 7 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është paraqitur sot në Hostomel, ku është zhvilluar beteja e parë e rëndësishme gjatë luftës kundër Rusisë.

“Para dy vjetëve, ne u ballafaquam me lëshim armiqësor me zjarr këtu, por dy vjet më pas, ne i mirëpresim miqtë dhe partnerët tanë këtu”, ka deklaruar ai në një video të postuar në llogarinë e tij në X.

Adresimin e tij, Zelensky e filloi duke treguar sesa krenar është me popullin ukrainas, teksa falënderoi edhe ushtarët dhe të gjithë njerëzit në mbarë botën për, sic tha ai, qëndrimin krah Ukrainës dhe të vërtetës.

“Të dashur njerëz të mëdhenj të një vendi të madh, jam jashtëzakonisht krenar për secilin prej jush. Unë e admiroj secilin prej jush. Unë besoj në secilin prej jush. Çdo njeri normal dëshiron që lufta të përfundojë. Por askush nga ne nuk do të lejojë që Ukraina të përfundojë. Kjo është arsyeja pse kur bëhet fjalë për përfundimin e luftës, ne gjithmonë shtojmë: sipas kushteve tona. Prandaj, krahas fjalës paqe, ka gjithmonë një fjalë tjetër: i drejtë. Prandaj, në të ardhmen, fjala e pavarur do të shfaqet gjithmonë krahas fjalës Ukrainë. Kjo është ajo për të cilën ne luftojmë. Dhe ne do të fitojmë. Në ditën më të madhe të jetës sonë. Falënderoj të gjithë ushtarët tanë, njerëzit tanë dhe këdo në mbarë botën që qëndron me ne dhe të vërtetën. Nderim Ukrainës”, tha Zelensky.

Duke kujtuar pritshmëritë e Rusisë se “Kievi dhe Ukraina do të bien për tre ditë”, presidenti ukrainas tha se edhe pas dy viteve, Ukraina po mirëpret miqtë e saj nga mbarë bota dhe se 24 shkurti i vitit 2022 do të mbetët një kujtim unik.

Ai tha se ukrainasit e moshave të ndryshme dhe profesioneve të ndryshme janë bashkuar në zyrën e regjistrimit ushtarak dhe ata kanë vendosur të qëndrojnë në vend duke mbrojtur atdheun e tyre.

“Aktualisht jam në Hostomel. Prej këtu supozohej të fillonte ai skenari i veçantë "merrni Kievin dhe Ukrainën për tre ditë". Mund të thuhet me një fjali: dy vjet më parë takuam zbarkimin armiqësor me zjarr këtu; dy vjet më vonë, ne mirëpresim miqtë dhe partnerët tanë këtu. Kryeministren e Italisë Giorgia Meloni, Kryeministrin e Kanadasë Justin Trudeau, Ursula Von der Layen, Presidente e Komisionit Evropian, Alexander De Croo, kryeministër i Belgjikës, aktualisht kryesues i Këshillit të BE-së. Kjo është simbolike dhe përshkruan me elokuencë rrugën që kemi bërë gjatë këtyre dy viteve, dhe ndryshimin midis 24 shkurtit të atëhershëm dhe tani. E dini, pa dashje, sot çdo ukrainas e kujton atë ditë, dhe secili prej nesh ka 24 shkurtin e tij. Një kujtim unik i asaj dite, si u zgjuat, kush ju shkroi i pari dhe ju pyeti: "Si jeni?", kë thirrët për herë të parë, kë u përqafove përzemërsisht, çfarë u thatë njerëzve më të afërt atëherë dhe më e rëndësishmja - çfarë bëtë më pas. Miliona histori të ndryshme, por shumë prej tyre kanë një episod të ngjashëm. Është zgjedhja e bërë nga ukrainas të moshave, profesioneve dhe rajoneve të ndryshme. Dhe kjo është ajo që i bashkoi njerëzit: së pari në radhë në zyrën e regjistrimit ushtarak dhe më pas në një llogore në vijën e parë për të mbrojtur vendin. Dhe të gjithë ata që qëndruan për të punuar në vend, ata që u larguan nga vendi dhe që u kthyen më pas, dhe kështu u bënë dy vjet”, tha ai.

Zelensky shtoi se tani ukrainasit janë 730 ditë më afër fitores, por që këto ditë gjithashtu janë të mbushura me dhimbje dhe në të njejtën kohë me shpresë.

“Jemi 730 ditë më afër fitores. Disa presin që një profet t'u thotë se kur do të vijë, por miliona ukrainas thjesht kujtojnë fjalët e Kobzarit: vazhdoni të luftoni - ju jeni të sigurt që do të fitoni! Dhe këtë e kanë ndjekur për 730 ditë përkushtim dhe guxim janë të farkëtuara në lindje, jug dhe veri, në të gjitha drejtimet ku luftojnë ushtarët tanë. 730 ditë qëndrueshmëri dhe rezistencë. Ata qëndrojnë si shtylla në të gjitha qytetet dhe fshatrat civile. Dhe sot, secili prej nesh do të thërrasë familjet tona për të dëgjuar zërat e njerëzve të dashur, për t'i uruar njëri-tjetrit atë që kemi pritur. Dhe sot, për fat të keq, secili prej nesh ka dikë për të mbajtur zi dhe për të nderuar kujtimin e tyre dhe së bashku përulemi. 730 ditë dhimbje por në të njëjtën kohë 730 ditë shpresë për drejtësinë më të lartë që qëndron në faktin se të gjithë kemi histori të ndryshme të fillimit të luftës.

Ai shtoi se finalja e kësja lufte është fitorja e Ukrainës, duke thënë se nuk ka rrugë tjetër. Zelensky gjithashtu tha se një komb që ka duruar për dy vite është dëshmi se aty ka njerëz të mëdhenj që po luftojnë heroikisht.

“Por duhet të ketë një finale të kësaj lufte, fitorja. Dhe duke kujtuar gjithçka që kemi kaluar këto dy vite - e kuptoni se nuk mund të ketë rrugë tjetër. Duke kujtuar atë që kanë bërë tashmë ukrainasit - ju e dini që ne mund ta bëjmë patjetër. Është në fuqinë tonë, ne do të kemi sukses. Dhe këtu në këtë vend ju e kuptoni më së miri - metali mund të mos rezistojë, por ukrainasit e bëjnë. Mund ta djegësh korsinë, por nuk mund ta shkatërrosh ëndrrën me të cilën secili prej nesh bie në gjumë dhe zgjohet për 730 ditë, me të cilën ju të gjithë qytetarët tanë, të gjithë ukrainasit bini në gjumë. Një komb që duroi në tri ditët e para dhe nuk ra në të katërtën, dhe luftoi për të pestën ditë, pastaj një muaj, pastaj gjashtë muaj dhe tani dy vjet, beteja për liri, beteja për jetën, për të luftuar heroikisht nga njerëz të jashtëzakonshëm, të cilëve u drejtohem gjithmonë në fjalimet e mia si: Njerëz të mëdhenj, të një vendi të madh.

Në fund të fjalimit, presidenti ukrainas falënderoi të gjithë ata që po rezistojnë, teksa shtoi se fjala “e pavarur” do të qëndrojë gjithmonë pranë fjalës “Ukrainë”.

“Unë jam jashtëzakonisht krenar për secilin prej jush, e admiroj secilin prej jush, besoj në secilin prej jush. Çdo njeri normal dëshiron që lufta të përfundojë, por askush nga ne nuk do të lejojë që Ukraina jonë të përfundojë. Kjo është arsyeja pse kur bëhet fjalë për përfundimin e luftës, ne gjithmonë shtojmë: sipas kushteve tona. Prandaj, së bashku me fjalën paqe, fjala 'e drejtë’ tingëllon gjithmonë. Kjo është arsyeja pse, në historinë e ardhshme, pranë fjalës Ukrainë do të qëndrojë gjithmonë fjala "e pavarur". Ne luftojmë për këtë dhe do të triumfojmë në ditën më të mirë të jetës sonë. Faleminderit të gjithë ushtarëve tanë, faleminderit njerëzve tanë dhe të gjithëve në botë që na qëndrojnë pranë, dhe me të vërtetën. Nderim Ukrainës!”, tha Zelensky.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024