Vazhdon konferenca "Parlamentarizmi dhe Rezoluta 1325: Perspektivat nga Ballkani Perëndimor"
Lajme
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

 Në Kuvendin e Republikës së Kosovës sot vazhdon punimet konferenca rajonale "Parlamentarizmi dhe Rezoluta 1325: Perspektivat nga Ballkani Perëndimor".

Konferenca nis në orën 10:00 dhe është organizuar nga Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës, përmes fascilitimit të Institutit Kombëtar Demokratik (NDI), nëpërmjet përkrahjes së Agjencisë së SHBA-së për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) në Kosovë, Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) në Kosovë, si dhe Ambasadës Kanadeze në Kroaci dhe Kosovë.

Agjenda

10:00-11:30 Tryezë e rrumbullakët "Zbatimi i Rezolutës 1325 në nivelin lokal”, moderuar nga Eliza Hoxha, anëtare e Grupit të Grave Deputete në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

o             Majlinda Bufi, Kryebashkiake e Bashkisë së Roskovecit, Republika e Shqipërisë

o             Katarina Adjancic, Zëvendës-Kryetare e Komunës së Mitrovicës së Veriut, Republika e Kosovës

o             Teuta Arifi, Ish-Kryetare e Komunës së Tetovës, Republika e Maqedonisë së Veriut.

 11:30-12:00 Përmbyllja e konferencës

o             Përmbledhje e diskutimit dhe rekomandimeve gjatë konferencës nga Eliza Hoxha, deputete/ Anëtare e Bordit të Grupit të Grave Deputete, Republika e Kosovës

o             Fjalim përmbyllës nga Nënkryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024