Italia ndalon përdorimin e smartfonëve në shkolla
Bota
Lexohet për: 2 min.
1 muaj më parë
Linku u kopjua

Përdorimi i telefonave inteligjentë dhe tabletëve do të ndalohet në klasat italiane edhe për qëllime mësimore sipas udhëzimeve të reja që do të dalin së shpejti, tha ministry i Arsimit Giuseppe Valditara në një intervistë për gazetën e përditshme Il Foglio të botuar të enjten.

Ndalimi, e cila ka të bëjë me kopshtet e fëmijëve, shkollat fillore dhe të mesme të ulëta, zgjeron një ndalim ekzistues për përdorimin joakademik të pajisjeve inteligjente të prezantuar në Itali në vitin 2007, por jo gjithmonë i zbatuar.

Valditara tha për Il Foglio se vendimi është marrë si për arsye arsimore, ashtu edhe për shkak se përdorimi i telefonave inteligjentë dhe tabletëve shpesh mund të krijojë tension mes nxënësve dhe mësuesve, duke çuar ndonjëherë edhe në akte agresioni ndaj stafit të shkollës.

“Të mbrosh stafin pedagogjik do të thotë të mbrosh parimin e delegimit dhe autoritetit që është bordi jo vetëm i sistemit shkollor, por edhe i sistemit demokratik”, tha ministri, i cili pas marrjes së detyrës në vitin 2022 nxori një qarkore ku përsëriti ndalimin e mos përdorimit akademik të telefonave inteligjentë në kopshte dhe shkolla fillore.

Vitin e kaluar, agjencia arsimore, kulturore dhe shkencore e OKB-së UNESCO rekomandoi që telefonat inteligjentë të ndalohen nga shkollat në mbarë botën me arsyetimin se ata shpërqendrojnë studentët dhe kanë një ndikim negativ në rezultatet e të nxënit. /ANSA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024