Sofra unifikuese e pensionistëve të Klinës në nder të 16 vjetorit të pavarësisë së Kosovës
Artikull i Sponsorizuar
Lexohet për: 3 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

​Grupi për kundërshtimin e ndërtimit të fabrikës së çimentos në Kline, të mbështetur nga Shoqata Atdhetare “KOSOVA” në Michigan të Amerikës, kanë organizuar një darkë për pensionistët e komunës së Klinës në shënim të 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Darka festive për 16 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës u organizua në shenjë mirënjohje për kontributin e dhënë të plejadës së baballarëve, gjyshërve (pensionisteve) të Klinës. Pjesë e kësaj darke ishin disa nga pensionistë të cilët në etapa të ndryshe kane dhënë kontribut në çështjen kombëtare.

Organizatoret theksuan se janë munduar të bëjnë selektimin e disa prej pensionisteve të cilët në forma të ndryshme, ata, ose familjet e tyre kane dhëne kontribut të veçantë që ne sot të festojmë Pavarësinë e Kosovës, pra fal kontributit të tyre dhe shumë familjeve të tjera sot ne festojmë të lirë në shtetin tonë, për të cilin u sakrifikuan shumë e shumë gjenerata.

E veçanta e kësaj darke ishin mysafiret e nderit, siç janë Hoxha i njohur z. Xhevat Kryeziu, kontributi i tij prej patrioti, humanisti, e pajtimtari e bën atë të njohur në gjithë Kosovën e më gjere, ai njihet për veprimtarinë e tij në vitet e 90 në udhëheqjen e aksionit për pajtimin e gjaqeve. Ai ishte dora e djathtë e pajtimtarit të madh Anton Qeta ku edhe sot e kësaj dite gjendet pranë çdo familje e cila ka nevojë për pajtim nga ngatërresa të ndryshme.

Mysafir tjetër ishte kleriku, humanisti, shkrimtarin dom Lush Gjergji, njeriu i cili njihet si studiuesi dhe shkruesi i biografisë së nobelistës se vetme shqiptare, Nënë Tereza.

Mysafir të ftuar ishin edhe Kryeimami i Klinës Hoxhë Blerim Musliu i cili përveç që njihet për kultivimin e vlerave kombëtare dhe kultivimit të harmonisë fetare, ai është i gatshëm për të kontribuar çdo herë në organizime për të mirën e qytetit të Klinës.

Pjesë e kësaj darke ishte babai i Jetullah Deskut, i vrarë në vitin 1990 në ish- Armatën Popullore të Jugosllavisë, babai i Mujë Krasniqit, Komandantit të njohur të UÇK-së, disa nga prindër të dëshmoreve dhe familjeve të njohura për kontributin e dhënë në Komunën e Klinës.

Nga kjo darkë u përçuan mesazhe të harmonisë fetare dhe u bën thirrje për unitet dhe punë të mira, me fjalë rasti nga organizatoret, të përfaqësuar nga Veton Raci, fjalë rasti nga Dom Lush Gjergji, Hoxhë Xhevat Kryeziu dhe Hoxhe Blerim Musliu, për të vazhduar me një program kulturor-artistik, ku e veçantë ishte paraqitja e Shpëtim dhe Ismet Gashi, bijtë e dëshmorit Beqir Gashi të cilët kënduan këngën kushtuar babait dëshmor si dhe me pikë muzikore me këngë rapsodike ku performuan Lek dhe Gjok Duhani, të cilët kënduan një këngë kushtuar nobelistes Nënë Tereza.

Më poshtë mund të dëgjoni pjesë nga fjalimet e folësve në këtë darkë festive e mbajtur në Zllakuqan të Klinës, ku nga të pranishmit u kërkua që ky takim të shndërrohet ne darkë tradicionale.

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
37
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024