Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve më të mira ‘low cost’
Rajoni
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Kur mendojmë për udhëtimet, përballemi me entuziazmin e eksplorimit të destinacioneve të reja dhe shqetësimin për shpenzimet e tyre.

Megjithëse biletat e avionit, akomodimi dhe ushqimi mund të përfshijnë një pjesë të madhe të buxhetit tuaj, në Evropë ka vende të bukura dhe të përballueshme, shkruan Janire Manzanas në revistën spanjolle “OKdiario”.

Shqipëria është renditur ndër pesë destinacionet më të mira për të udhëtuar në vitin 2024 me një qasje ‘low cost’.

Destinacione shumë të vlefshme, ku do të zbuloni vende të qeta dhe autentike, larg turizmit masiv.

Për më tepër, ju do të keni mundësinë të ndërveproni me popullsinë lokale, gjë që mund të pasurojë më tej përvojën.

​Shqipëria

Udhëtimi në Shqipëri fillon në Tiranë, kryeqytetin e saj, me sheshin e gjallë Skënderbej dhe vende të tilla si BunkArt 2 ose Xhamia e Namazgjasë.

Për më tepër, Berati, “qyteti i një mijë dritareve”, magjeps me arkitekturën e tij osmane.

Më pas mund të vizitoni burimet e nxehta natyrore Banjat e Benjes, të cilat ofrojnë burime të nxehta relaksuese me hijeshinë e shtuar të Urës së Kadiut.

Gjirokastra, vendlindja e udhëheqësit Enver Hoxhës, shquhet për qendrën historike dhe kalanë e madhe.

Më pas, eksploroni Parkun Kombëtar të Butrintit i cili përfshin një shumëllojshmëri habitatesh natyrore.

Në Rivierën Shqiptare do të keni mundësi të shijoni plazhe piktoreske.

Mos humbisni rrënojat e Apolonisë në Iliri, të cilat zbulojnë qytetin e lashtë grek.

Kruja me kalanë dhe pazarin e saj është një tjetër perlë shqiptare, transmeton ATSh.

Është interesante të njohësh edhe Shkodrën, në veri, e cila shquhet për Kalanë e Rozafës dhe Liqenin e Shkodrës.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024