Tri vjet nga fitorja e LVV-së, shtrirja e sovranitetit në veri shihet si e arritura e vetme
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Sot janë bërë tri vjet nga fitorja e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet e 14 shkurtit të vitit 2021. Qeveria e drejtuar nga kryeministri Albin Kurti, sipas analistëve politikë, nuk ka sjell ndryshime të mëdha në zhvillimin e vendit, por theksojnë rolin e ekzekutivit në vendosjen e sundimit të ligjit në pjesën veriore të vendit. Sipas tyre, gjatë udhëheqjes së Kurtit, veriu po frymon më ndryshe sesa më parë si dhe po luftohen grupet kriminale dhe terroriste atje.

Analisti politik, Arton Demhasaj, thotë për KosovaPress se në veri ka më shumë shtrirje të sundimit të ligjit, por sipas tij, vendi po vazhdon të mbetet nën masa ndëshkuese të Bashkimit Evropian për shkak të mosshpalljes së zgjedhjeve të reja në veri.

Në anën tjetër, analisti tjetër politik, Gazmir Raci, thotë se shtrirja e sovranitetit në veri është suksesi më i madh i Qeverisë Kurti.

Ai deklaron për KosovaPress se ekzekutivi ka një rezultat të jashtëzakonshëm në shpartallimin e grupeve kriminale në veri dhe luftimin e kontrabandës.

Megjithatë, analisti Demahasaj, shton se Qeveria Kurti në rrafshin e brendshëm ka qenë e dobët, pasi s’ka realizuar ndonjë reformë ose ndryshim që do të ishte i prekshëm për qytetarët.

Ai përmend dikasterin e arsimit, shëndetësisë, reformat në drejtësi dhe zhvillimit ekonomik ku ka çaluar më së shumti Qeveria Kurti.

Sipas tij, Kurti s’ka bërë progres as në fuqizimin ndërkombëtar të Kosovës, sigurimin e njohjeve të reja dhe as anëtarësimin në ndonjë organizatë ndërkombëtare.

Partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje, në zgjedhjet e vitit 2021 kishte fituar mbi 50 për qind të votave, ku edhe e vetme ka formuar kabinetin qeveritar. /E.Zeqiri/

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
317
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024