Të ardhurat nga qëndrimet gjatë natës në Bullgari në dhjetor 2023 tejkalojnë rezultatet e 2019-ës
Biznes
Lexohet për: 2 min.
3 javë më parë
Linku u kopjua

Në dhjetor të vitit 2023, të ardhurat totale nga netët e kaluara u rritën me 19,8%, krahasuar me të njëjtin muaj të një viti më parë dhe arritën në 89,7 milionë leva, ku 62,2 milionë leva ishin nga banorët bullgarë dhe 27,5 milionë nga jorezidentët tha të hënën Instituti Kombëtar i Statistikave.

Një referencë në NSI tregon se për të njëjtin muaj të parapandemisë 2019 të ardhurat nga fjetjet ishin 52.3 milionë leva, ose 8.1% më shumë krahasuar me dhjetorin e vitit 2018 me një rritje të të ardhurave si nga shtetasit bullgarë - me 9,8% dhe nga të huajt - me 5,6%.

Zënia totale e shtretërve në dhjetor 2023 ishte 24,9%, 0,3 pikë përqindjeje më e lartë se një vit më parë. Ky numer ishte më i lartë në akomodimet me 4 dhe 5 yje, me 33,9%, e ndjekur nga akomodimi me 3 yje, me 24,4%, dhe akomodimi me 1 dhe 2 yje, me 14,8%.

Numri i netëve të kaluara në muajin dhjetor të vitit 2023 është rritur me 4,3% krahasuar me të njëjtin muaj të vitit 2022 dhe ka arritur në 493,000, me një rritje prej 7,5% për shtetasit bullgarë dhe një rënie prej 4,6% për shtetasit e huaj. Numri i fjetjeve të shtetasve bullgarë ishte 375.800 dhe ata kanë kaluar mesatarisht 1.9 netë. Shtetasit e huaj zënë 117.200 mijë shtretër me një mesatare prej 2.3 netë qëndrimi, ku 76.5% e tyre kanë qëndruar në akomodime me 4 dhe 5 yje./BTA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024