Raportimi i Maqedoncit në Komisionin për Siguri, përplasen deputetë të pozitës dhe opozitës
Lajme
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Mes përplasjesh të deputetëve të pozitës dhe opozitës është mbajtur mbledhja e Komisionit për Siguri në Kuvend. Në këtë komision ka raportuar ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci i cili për rreth dy orë ka raportuar para partisë në pushtet dhe atyre opozitare. Maqedonci gjatë prezantimit të vitit të kaluar theksoi se 115 milionë euro janë shpenzuar për armatim. Po ashtu, ai deklaroi se gjatë vitit 2023 janë larguar 221 pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Maqedonci është pyetur edhe për ankesat e ushtarëve për kompensim, arritjet e forcës e takimin me Dejona Mihalin.

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci tha se është trend global, derisa tregoi se numri i largimeve nga FSK është 221.

Tutje, kryetari i Komisionit për Siguri, Bekë Berisha e ka pyetur Maqedoncin edhe për ankesat e ushtarëve në lidhje me kompensimin, për çka ai tha se ka numër të madh të tyre.

Gjatë vitit 2023, Maqedonci u shpreh se është validuar regjimenti i parë i këmbësorisë gjatë ushtrimit Defender Europe 23.

Po ashtu theksoi se ka pasur rritje të buxhetit prej 100 për qind, ku tregoi se sa janë shpenzuar për armatim.

Më tej, ministri i Mbrojtjes foli edhe për pagat e pjesëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci është pyetur nga deputeti i opozitës, Bekë Berisha edhe në lidhje me takimin me Dejona Mihalin.

Më pas, deputetët e opozitës janë përplasur me ata të partisë në pushtet, ku këtyre të fundit u thanë se po tentojnë komunizmin. Më pas, deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë lëshuar sallën ku po mbahej mbledhja, teksa thanë se po politizohet edhe me Ushtrinë e Kosovës.

Derisa deputeti i pushtetit, Salih Zyba, i cili nuk është anëtar i komisionit, qëndroi në sallë dhe e quajti “djalë i komunistit”, deputetin e PDK-së, Hisen Berisha.

Këtë debat e ka ndërprerë kryetari i Komisionit për Siguri, Bekë Berisha i cili ia ndali fjalën Zybës, duke i thënë që të mos jetë më prezent në komisione ku nuk është anëtar. /Sh.Pajaziti

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
275
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024