​Stojkoviq - Perëndimit: Disfata juaj, Serbia po blen armë strategjike nga Moska
Lajme
Lexohet për: 8 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Avokati serb, Cedomir Stojkoviq ka thënë se Perëndimi është përgjegjës për ledhatimin e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, derisa ka shtuar se prandaj Serbia po blen armë strategjike nga Moska.

Përmes një shkrimi në X, Stojkoviq ka thënë se kjo nuk është disfata e vendit të tij, porse e Bashkimit Evropian dhe e Amerikës.

Ai ka potencuar se në disa takime me amerikanë ka theksuar qartazi se Vuçiq nuk do të vendosë sanksione ndaj Rusisë dhe se do të vazhdonte të zbatonte politikën e presidentit rus, Vladimir Putin, shkruan KosovaPress.

Sipër videos që ka shpërndarë, avokati serb ka thënë se injoranca krijon luftëra.

“Por unë ju them po aq me besueshmëri, siç ju thashë gjithçka me besueshmëri më parë - nëse nuk filloni t'i korrigjoni këto gabime tuaja ME MILIONA DOLLARË DHE EURO të investuara në vendet e duhura, me mbështetje logjistike inteligjente ndaj njerëzve me integritet të gatshëm për të luftuar, do të keni të njëjtat armë strategjike ruse në Serbi që keni sot në Kaliningrad!”, ka shkruar ai mes tjerash.

Shkrimi i plotë i tij:

Hej BE & SHBA. Ju pyetët, tani shikoni: Serbia = Kalinigrad 2!

Së shpejti me armë strategjike nga Moska.

Kjo nuk është disfata e vendit tim. Kjo është disfata juaj! Ashtu si ardhja në pushtet e R. Fico-s së Putinit në Bratislavë nuk është disfatë e Sllovakisë, por disfatë e politikës dhe sistemit tuaj të sigurisë.

Në vitin 2020, unë protestova me një grup të vogël njerëzish përpara ambasadës amerikane për shkak të mbështetjes së SHBA për agjentin e Putinit, Aleksandar Vuçiç. Këshilltarët nga administrata e Donald Trump u dehën në gomonen e Beogradit me bartësit e korrupsionit të rëndë nga qeveria e Vuçiqit (sipas raportimeve, Serbia u bë një nga vendet më të korruptuara në botë nën regjimin e Aleksandër Vuçiqit). Ata na kanë ofenduar dhe acaruar neve në Ballkan që donim demokraci, paqe, prosperitet dhe aleancë me Perëndimin - dhe asgjë nga këto nuk ishte, nuk është dhe nuk do të jetë e mundur me agjentët e Putinit në pushtet.

Ju e keni krijuar këtë! NE luftuam kundër kësaj dhe ju mbështetët dhe sollët në pushtet ata që ia sollën Serbisë këtë të keqe.

Ju keni një borxh ndaj rajonit!!! Dhe ju keni një borxh ndaj Serbisë dhe ndaj secilit prej fëmijëve të saj të devijuar!

Sepse ju e përkëdhelet Aleksandar Vuçiqin në supe, ndërsa ai rrihte, arrestonte, shante, shkatërronte, varfëronte, degradonte ÇDO serb perëndimor, demokrat, liberal!

Mund ta ndalonim atë (!!!) po të mos i jepte politika juaj pushtetin, pushtetin me të cilin na mundi! Me të cilën na shkatërroi!

Ju u tërhoqët nga media e lirë dhe atë media ia dhatë Aleksandar Vuçiqit! (B92, TV Prva...) Ju ia dhatë ato atij pa i dhënë mundësi askujt tjetër për t'i blerë! Kjo ishte marrëveshja juaj me të! Kjo nuk ishte marrëveshja jonë me të! Ne protestuam kundër kësaj!

Ne demokratët dhe serbët perëndimorë e evropianë KURRË nuk do të lejonim që këto media të bëhen pronë e ministrit të propagandës së Millosheviqit dhe agjentit të Putinit - Aleksandar Vuçiqit, pra kumbarëve dhe shokëve të tij! KURRË!

Me ato media mbolli propagandën e Putinit! Përmes atyre mediave, ai shkatërroi demokracinë në Serbi, e cila do të kishte mbijetuar - nëse ato media do të kishin mbetur në pronësi të atyre që e duan gazetarinë dhe demokracinë. Por ju i keni dhënë ato media si DHURATË atyre që nxisin diktaturën dhe propagandën - popullit pro Putin të Vuçiqit!

Dhe unë ju them: ju e keni fajin për këtë! Dhe ju na detyroheni ta korrigjoni këtë gabim! Sepse fajin e keni ju dhe jo ne!

Në vitin 2023 (!!! Dymijë e njëzetetre), në takimet me disa amerikanë thashë qartë se Aleksandar Vuçiq nuk do të vendoste sanksione dhe do të vazhdonte të zbatonte politikën e Putinit.

Unë, një serb, ju thashë ju amerikanëve! Unë, një serb, ju thashë amerikanëve se si të luftoni kundër kësaj! Dhe se mënyra për të luftuar kundër kësaj NUK është mënyra për të bashkëpunuar me Aleksandar Vuçiqin.

Unë, një serb, përsërita të njëjtën gjë edhe në Bashkimin Evropian! Unë, një serb, ju thashë nga Brukseli se si të luftoni kundër kësaj!

Ju nga Bashkimi Evropian thatë se ‘nuk e shihni propagandën ruse në Serbi’. Në vitin 2023 (!!!) ju e thatë këtë!

Ju nga Bashkimi Evropian në Beograd i keni nënçmuar takimet për atë temë!

Unë nuk isha serbi që ju poshtëroi nga Brukseli ashtu siç e poshtëroi Putini Macron-in në atë tryezë të gjatë të bardhë. Përkundrazi, ju nga Brukseli më poshtëruat mua, një serb, në zyrën tuaj në të njëjtën tryezë të gjatë. Ne shtetin tim! Duke më thënë se "nuk ka propagandë ruse dhe ndikim rus në Serbi, ndërsa në të njëjtën kohë qindra njerëz të koordinuar nga Moska dhe Shën Petersburgu ishin të përkushtuar për të shkatërruar karrierën dhe reputacionin tim - në vendin tim! Sepse unë luftoj kundër Putinit në vendin tim!

Prandaj - MOS FAJSONI SERBET! Sepse serbët donin të luftonin kundër kësaj!

JU NDALOJ TE FAJSONI (vetëm) SERBET! Sepse nuk mund të fajësosh as lituanezët, letonët dhe estonezët se janë pushtuar nga Rusia. As nuk i fajësoni çeçenët për rusifikimin dhe humbjen e identitetit.

Po kështu, nuk mund të fajësoni (vetëm) serbët, një komb me mezi 7 milionë banorë, sepse ne e humbëm betejën tuaj gjeopolitike kundër Rusisë dhe betejën tonë për identitet kombëtar. Beteja në të cilën ju nga Brukseli dhe Uashingtoni e ndihmuat Rusinë, në vend të Serbisë, në atë betejë! Për ta fituar kundër serbëve. Pikërisht këtë bëtë duke ndihmuar Vuçiqin!

Ju i dhatë mediat tona agjentit të Putinit, Vuçiqit, dhe bashkëpunëtorëve të tij nën ndikimin e Putinit. Ju i dhatë atij demokracinë tonë. Ju i dhatë atij miliona nga Brukseli për t'i përdorur kundër nesh. I sollët investime/fabrika ku mund të punësoheshin vetëm ata që i përshtateshin....

Dhe tani ju keni Kaliningrad 2.

Luftërat nuk krijohen nga agresioni. Injoranca krijon luftëra.

Ju mund ta shpërfillni këtë video dhe këto fjalë përsëri.

Por unë ju them po aq me besueshmëri, siç ju thashë gjithçka me besueshmëri më parë - nëse nuk filloni t'i korrigjoni këto gabime tuaja ME MILIONA DOLLARË DHE EURO të investuara në vendet e duhura, me mbështetje logjistike inteligjente ndaj njerëzve me integritet të gatshëm për të luftuar, do të keni të njëjtat armë strategjike ruse në Serbi që keni sot në Kaliningrad!

Dhe do t’i keni falë gabimeve tuaja.

Sepse serbët donin të luftonin. Për interesat që kemi të përbashkëta.

Dhe ata pak serbë që kanë mbetur me identitetin e tyre të qartë dhe integritetin e ruajtur - ne kemi të drejtë t'i themi të gjitha këto kritika në fytyrën tuaj. Sepse kështu bëhet në familje!

Dhe nëse nuk jemi familje, atëherë më falni, atëherë nuk ndajmë të njëjtat vlera, dhe më pas fyhemi nga këto kritika në të njëjtën mënyrë që Putini dhe Vuçiq e gjejnë veten të ofenduar lehtësisht.

(Për ata që nuk e dinë - video shfaq tifozët e klubit më të madh të futbollit në Serbi - Red Star, një klub i financuar nga Industria e Naftës së Serbisë, pronar i të cilit që nga viti 2008 është Gazprom rus, që bleu Industrinë e Naftës së Serbisë me atë kontratë korruptive dhe kriminale. Për atë kontratë, në vitin 2023, ju kam dorëzuar një projekt se si mund ta anulojmë atë në mënyrë të pavarur nga qeveria serbe - por JU ZGJEDHET ta shpërfillni edhe atë.

Kur shihni sistemet ruse të raketave Iskander në Serbi në vitin 2025 - mos harroni t'u përmendni mbikëqyrësve "detajin" që NIS është bartësi i operacioneve strategjike ruse në Ballkan dhe mënyra për të dëbuar Rusinë nga NIS - ju zgjodhët ta shpërfillni) .

Deri atëherë, vetëm mbani mend: ora po troket!

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024