Nis restaurimi i ndërtesës së shkollës së parë shqipe në Pejë
Kulturë
Lexohet për: 1 min.
1 javë më parë
Linku u kopjua

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku ka shkruar se po restaurojnë edhe një monument të rëndësisë së veçantë që është ndërtesa e shkollës së parë shqipe në Pejë, që ndodhet në Qendrën Historike të qytetit.

Çeku ka shkruar në Facebook se monumenti që është ndërtuar në gjysmën e dytë të shek. XIX-të, në vete përmban përplot histori, ndërsa përmes ndërhyrjeve do të ruaj vlerat e trashëgimisë kulturore që ka.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024