Çfarë është uji micellar dhe si funksionon?
Shëndetësi
Lexohet për: 4 min.
1 javë më parë
Linku u kopjua

Uji micellar, një produkt që gjendet në dollapët e banjave në mbarë botën, përdoret zakonisht për të hequr grimin.

Është një pastrues efektiv i fytyrës dhe shumë gra betohen për të si pjesë e rutinës së tyre të rregullt të kujdesit të lëkurës. Çfarë thotë shkenca: Pse uji micellar heq aq mirë grimin dhe kremrat kundër diellit.

Vaji dhe uji në përgjithësi nuk përzihen, kjo është arsyeja pse nuk do të jeni në gjendje të hiqni grimin dhe kremin kundër diellit (të dyja përmbajnë vajra) vetëm me ujë të thjeshtë.

Por produktet e ujit micellar përmbajnë micella - grupe molekulash shumë efektive në largimin e substancave vajore. Për të kuptuar pse, fillimisht duhet të dimë dy terma kimikë: hidrofil dhe hidrofobik.

Një substancë hidrofile "e do" ujin dhe përzihet lehtësisht me të. Kripa dhe sheqeri janë shembujt më të mirë. Një substancë hidrofobike "urren" ujin dhe në përgjithësi refuzon të përzihet me të. Shembujt përfshijnë vajin dhe dyllin.

Materialet hidrofile do të përzihen lehtësisht me materiale të tjera hidrofile. E njëjta gjë vlen edhe për substancat hidrofobike. Por nëse përpiqeni të kombinoni materiale hidrofile dhe hidrofobike, ato nuk do të përzihen.

Micellat në ujin micellar formohen nga molekula speciale të njohura si surfaktantë - një agjent aktiv sipërfaqësor.

Kur një sasi e vogël surfaktanti i shtohet ujit, dy skajet e molekulës kanë interesa konkurruese. Koka hidrofile dëshiron të jetë në ujë, por bishti hidrofobik nuk e duron ujin.

Shtoni mjaft surfaktant dhe përfundimisht kalojmë përqendrimin kritik të micellës dhe surfaktantët do të grumbullohen vetë në grupe prej rreth 20 -100 molekula surfaktantësh.

Të gjitha kokat hidrofile do të drejtohen nga jashtë, ndërsa bishtat hidrofobikë do të mbeten "të fshehur" në qendër. Këto grupe janë micella.

Micella ka një pamje të jashtme hidrofile, megjithatë një xhep hidrofobik mbetet në qendër i cili është shumë i mirë në tërheqjen e vajit.

Kjo ndihmon për të shpjeguar pse shtimi i surfaktantit në ujë do t'ju lejojë të lani një tigan me yndyrë. Surfaktanti fillimisht ndihmon në ngritjen e vajit, pastaj vaji mund të qëndrojë i përzier në ujë, duke gjetur një shtëpi të re në qendrën hidrofobike të micellës.

Surfaktantët ndodhen në detergjent për larjen e enëve, xhel dushi, shampon, pastë dhëmbësh, madje edhe në ushqime. Në të gjitha këto raste, ato ndihmojnë ujin të ndërveprojë me papastërtitë dhe vajrat, dhe kjo është e vërtetë edhe për ujin micellar.

Kur aplikoni ujë micellar në një pambuk, ndodh një ndërveprim tjetër i rregullt. Pambuku i lagur është hidrofil (e do ujin). Rrjedhimisht, disa nga micellat do të zbërthehen dhe kokat hidrofile do të tërhiqen nga jastëku i lagur i pambukut. Ndërsa fshini pambukun mbi lëkurë, këto ndotës hiqen nga lëkura.

Surfaktantët në ujin micellar zgjidhen për të qenë të butë dhe të toleruar mirë nga lëkura e njerëzve. Por uji micellar nuk është i vetmi produkt për kujdesin e lëkurës që përmban micella. Ka shumë pastrues të tjerë të fytyrës që gjithashtu përdorin molekulat e surfaktantit dhe funksionojnë mirë.

Megjithatë, edhe uji micellar nuk është i përsosur. Ndërsa është efektiv në heqjen e një game të gjerë ndotësish, grimi i trashë mund të mos hiqet lehtë vetëm me ujë micellar, por mund t'ju duhet të bëni një pastrim shtesë.

Disa produkte mbajnë mbishkrime me sqarimin se pas pastrimit me ujin e tyre micellar, ka “zero mbetje”, megjithëse është e lehtë të konstatohet se kjo nuk është e vërtetë, por vlen vetëm për mbetjet e dukshme.

Shumë produkte gjithashtu thonë se nuk ka nevojë për shpëlarje. Surfaktantët do të mbeten në lëkurë pas përdorimit të produktit dhe për shumë njerëz ata nuk shkaktojnë acarim. Nëse lëkura juaj është i irrituar pas përdorimit të ujit micellar, mund të jetë më mirë ta lani pas përdorimit ose të ndaloni përdorimin e tij.

Dhe si me shumicën e produkteve të bukurisë, duhet ta provoni atë në një zonë të vogël të lëkurës përpara se ta përdorni në të gjithë fytyrën tuaj.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024