Studimi: Ujqërit mutantë që bredhin në Çernobil janë bërë rezistues ndaj kancerit
Shëndetësi
Lexohet për: 3 min.
1 javë më parë
Linku u kopjua

Ujqërit mutantë që enden rrugëve të shkreta të Çernobilit duket se kanë zhvilluar një rezistencë ndaj kancerit, duke rritur shpresat se zbulimet e reja mund të ndihmojnë shkencëtarët të luftojnë sëmundjen te njerëzit. Një reaktor bërthamor shpërtheu në termocentralin e Çernobilit në Ukrainë në vitin 1986.

Mbi 100.000 njerëz u evakuuan nga qyteti pasi shpërthimi lëshoi ​​rrezatim që shkakton kancer. Zona ka mbetur e braktisur në mënyrë të frikshme që atëherë, me Zonën e Përjashtimit të Çernobilit (CEZ) e krijuar për të parandaluar hyrjen e njerëzve në zonën 1000 milje katrorë ku rrezatimi ende përbën një rrezik.

Njerëzit mund të mos jenë kthyer, por kafshët e egra si ujqërit dhe kuajt enden në djerrinat e qytetit të evakuuar më shumë se 35 vjet pas katastrofës.

Cara Love, një biologe evolucionare dhe ekotoksikologe nga Universiteti Princeton në SHBA, studioi se si ujqërit e Çernobilit mbijetojnë pavarësisht brezave të ekspozimit ndaj grimcave radioaktive.

Love dhe një ekip studiuesish vizituan Zonën e Përjashtimit të Çernobilit dhe vunë jakë ujqërve në mënyrë që lëvizjet e tyre të mund të gjurmoheshin. Ajo tha se qaforet i japin ekipit "matjet në kohë reale se ku dhe sa janë të ekspozuar ujqërit ndaj rrezatimit", sipas Sky News.

Ata gjithashtu morën mostra gjaku për të kuptuar sesi trupat e ujqërve reaguan ndaj rrezatimit që shkakton kancer.

Studiuesit zbuluan se ujqërit e Çernobilit ishin të ekspozuar ndaj mbi 11.28 milirem (njësi CGS e dozës ekuivalente për të vlerësuar efektet e mundshme shëndetësore të niveleve të rrezatimit), rrezatimi çdo ditë gjatë gjithë jetës së tyre, më shumë se gjashtë herë më shumë se kufiri ligjor i sigurisë për njerëzit.

Love zbuloi se ujqërit kishin ndryshuar sisteme imunitare të ngjashme me pacientët me kancer që i nënshtroheshin trajtimit me rrezatim, por më e rëndësishmja, ajo gjithashtu identifikoi pjesë të caktuara të informacionit gjenetik të kafshëve që dukeshin rezistuese ndaj rritjes së rrezikut të kancerit.

Shumë studime njerëzore kanë gjetur mutacione që rrisin rrezikun e kancerit, siç është prania e një varianti të gjenit BRCA që rrit gjasat që një grua të zhvillojë kancerin e gjirit ose vezoreve. Megjithatë, Love u përpoq të identifikonte mutacionet mbrojtëse që rrisin shanset për të mbijetuar në rast kanceri.

Pandemia dhe pushtimi rus i Ukrainës e kanë penguar Love dhe bashkëpunëtorët e saj të kthehen në Çernobil vitet e fundit.

“Prioriteti ynë është që njerëzit atje dhe kolegët të jenë sa më të sigurt”, tha ajo.

Love prezantoi gjetjet e saj në takimin vjetor të Shoqatës për Biologjinë Integruese dhe Krahasuese në Seattle, Washington, muajin e kaluar.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024