Greqia synon të hapë 200 mijë vende të reja pune
Rajoni
Lexohet për: 2 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Athina zyrtare synon të krijojë 200 mijë vende të reja pune përmes planit "Greqia 2.0."

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis mori pjesë të premten në një dialog në një tubim të bashkorganizuar nga Demokracia e Re dhe Partia Popullore Evropiane nën temën "Rruga drejt Rimëkëmbjes".

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviq dhe Manfred Weber, president i EPP dhe drejtues i Grupit Parlamentar të EPP në Parlamentin Evropian, mbajtën fjalime në këtë ngjarje.

Zigfrid Muresan, duke shërbyer si koordinator, drejtoi diskutimin. Muresan është nënkryetar i Grupit Parlamentar të PPE dhe gjithashtu drejton Grupin e Punës "Buxheti dhe Politikat Strukturore".

"Ne synojmë të krijojmë 200.000 vende të reja pune. Prandaj e kemi emërtuar planin "Greqia 2.0", tha Mitsotakis.

Megjithatë, ai theksoi gjithashtu se kërkohej përpjekje të konsiderueshme paraprakisht "për të zhvilluar një plan shumë të detajuar që kombinonte investimet dhe reformat dhe i cili më pas iu dorëzua Komisionit Evropian".

Mitsotakis iu referua qasjes së ndjekur nga Partia Popullore Evropiane gjatë pandemisë, kur krijoi Next GenerationEU, mjeti kryesor i të cilit është Lehtësia e Rimëkëmbjes dhe Rezistencës.

Në atë kohë, theksoi Mitsotakis, shumë besonin se ajo që ne po propozonim ishte e paimagjinueshme.

Ai theksoi se kjo tregon aftësinë e Evropës për të gjetur zgjidhje shumë inovative nën presion dhe iu referua shembullit karakteristik të vendimit që vendet mund të marrin hua në nivel mbikombëtar, në nivel të Bashkimit Evropian.

Më pas, shtetet do t'i drejtonin këto burime, nëpërmjet një kombinimi grantesh dhe huash, te shtetet anëtare bazuar në gjendjen e tyre ekonomike.

Qëllimi ishte që vendet më të dobëta të merrnin mbështetje më të madhe, por edhe bazuar në një plan shumë të detajuar që shtetet anëtare duhet të paraqisnin, i cili duhej të përputhej me prioritetet e përgjithshme të Bashkimit Evropian në lidhje me transformimin e gjelbër dhe digjital, kohezionin social dhe konkurrencën.

Dhe u desh një përpjekje e madhe, theksoi Mitsotakis, për të pasur një plan shumë të detajuar që kombinonte investimet dhe reformat dhe që më pas iu dorëzua Komisionit Evropian. /ANA-MPA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024