Këta janë njerëzit më të pasur në botë
Biznes
Lexohet për: 5 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Që nga 1 shkurti 2024, dhjetë njerëzit më të pasur në planet kanë një vlerë të kombinuar 1.44 trilion dollarë - gati 30 miliardë dollarë më pak se një muaj më parë dhe Elon Musk nuk është më njeriu më i pasur në botë.

Miliarderi që kishte qenë në krye të listës së Forbes për më shumë se gjashtë muaj - Elon Musk - pati një janar plot ngjarje.

Më 24 janar, Tesla - e drejtuar nga Musk - njoftoi gjatë thirrjes së saj të fitimeve se priste rritje "veçanërisht" më të ngadaltë në 2024. Kjo çoi në një rënie prej 12% të çmimit të aksioneve të Tesla ditën tjetër.

Më pas, më 30 janar, një gjykatës i Delaware vendosi të anulonte paketën e pagesës prej gati 51 miliardë dollarësh të Musk-një paketë që ishte dhënë në vitin 2018.

Në dritën e vendimit, Forbes zbriti paketën e opsioneve që Musk ishte dhënë me 50%, duke i marrë 25.5 miliardë dollarë nga pasuria e tij. Kombinimi i një aksioni më të dobët të Tesla dhe zbritja në paketën e pagave e shtynë Musk nga numri një më i pasur në botë në personin e dytë më të pasur më 31 janar, sipas llogaritjeve të Forbes.

Numri 1 më i pasur në botë është Bernard Arnault i Francës, i cili është numri dy që nga qershori i vitit të kaluar (me një kërcim të shkurtër në numrin 1 më 26 janar). Muajin e kaluar, grupi i mallrave luksoze të Arnault, LVMH, njoftoi një rritje prej 9% në të ardhurat për 2023, në 94 miliardë dollarë (86.2 miliardë euro) – pavarësisht dobësisë ekonomike në Kinë dhe Evropë.

Nëntë nga 10 njerëzit më të pasur në botë janë më të pasur më 1 shkurt sesa një muaj më parë. Së bashku ata vlejnë 1.44 trilion dollarë - nga gati 1.47 trilion dollarë një muaj më parë, të zvarritur nga pasuria në rënie e Elon Musk.

Forbes ka mbajtur gjurmët e miliarderëve të botës që nga viti 1987. Shumë miliarderë mbajnë pjesën më të madhe të vlerës së tyre neto në aksionet e kompanisë që ata themeluan ose bashkëthemeluan. Ndërsa çmimi i aksioneve lëviz, pasuria e tyre lëviz së bashku me të.

Dy fituesit më të mëdhenj në muajin e kaluar (në terma dollarë) ishin kryeshefi ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg, me 12.4 miliardë dollarë në rritje për muaj dhe Bernard Arnault i LVMH, 10.1 miliardë dollarë më shumë gjatë janarit. Pasuria e secilit është rritur për shkak të rritjes së çmimit të aksioneve të kompanive të tyre përkatëse.

Bernard Arnault

Është personi më i pasur në botë, një pozicion që e mbajti për gjysmën e parë të 2023. Pasuria e tij u rrit me afro 10 miliardë dollarë gjatë janarit 2024.

Elon Musk

Ra në numrin 2 më të pasurit në ditën e fundit të janarit 2024, pas një vendimi të gjyqtarit të Delaware që anuloi paketën e tij të pagave prej 51 miliardë dollarësh; vendimi ka të ngjarë të apelohet. Forbes zbriti paketën e pagave me 50%.

Këta janë njerëzit më të pasur në botë sipas shteteve:

Bernard Arnault Francë: 217 miliardë dollarë

Elon Musk SHBA: 199 miliardë dollarë

Jeff Bezos SHBA: 177.4 miliardë dollarë

Larry Ellison SHBA: 139.3 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg SHBA: 137.7 miliardë dollarë

Warren Buffett SHBA: 126.3 miliardë dollarë

Bill Gates SHBA: 122.2 miliardë dollarë

Larry Page SHBA: 117.7 miliardë dollarë

Steve Ballmer SHBA: 117.3 miliardë dollarë

Sergey Brin SHBA: 112.9 miliardë dollarë

Mukesh Ambani Indi: 112 miliardë dollarë

Carlos Slim Helu Meksikë: 99.9 miliardë dollarë

Amancio Ortega Spanjë: 98 miliardë dollarë

Zhong Shanshan Kinë: 63 miliardë dollarë

David Thomson Kanada: 62.2 miliardë dollarë

Dieter Schwarz Gjermani: 45.2 miliardë dollarë

Prajogo Pangestu Indonezi: 39.7 miliardë dollarë

Tadashi Yanai Japoni: 39.6 miliardë dollarë

Jacqueline Mars Itali: 39.1 miliardë dollarë

Mark Mateschitz Austri: 38.4 miliardë dollarë

Li Ka-Shing Hong Kong: 36.3 miliardë dollarë

Rafaela Aponte-Diamant Zvicër: 30.7 miliardë dollarë

Gina Rinehart Australi: 30.2 miliardë dollarë

Leonid Mikhelson Rusi: 29 miliardë dollarë

Eduardo Saverin Brazil: 26 miliardë dollarë

Vinod Adani Qipro: 25.6 miliardë dollarë

Iris Fontbona Kili: 24.7 miliardë dollarë

Eyal Ofer Izrael: 21.7 miliardë dollarë

James Ratchliffe Britani e Madhe: 20.5 miliardë dollarë

Stefan Persson Suedi: 16.7 miliardë dollarë

Renata Kellnerova Çeki: 16.4 miliardë dollarë

Li Xiting Singapor: 15.4 miliardë dollarë

Aliko Dangote Nigeria: 14.4 miliardë dollarë

Charlene de Carvalho-Heineken Holandë: 14.3 miliardë dollarë

Dhanin Chearavanont Tajlandë: 11.9 miliardë dollarë

Shahid Khan Pakistan: 11.7 miliardë dollarë

Pavel Durov Emiratet e Bashkuara Arabe: 11.5 miliardë dollarë

Johann Rupert Republika Jugafrikane: 11.2 miliardë dollarë

Barry Lam Tajvan: 11.1 miliardë dollarë

Jay K. Lee Koreja e Jugut: 10.9 miliardë dollarë

Robert Kuok Malajzi: 10.2 miliardë dollarë

Manuel Villar Filipine: 9.8 miliardë dollarë

Graeme Hart Zelandë e Re: 9.6 miliardë dollarë

David Velez Kolumbi: 9.5 miliardë dollarë

Shapoor Mistry Irlandë: 9.3 miliardë dollarë

Nassef Sawiris Egjipt: 8.6 miliardë dollarë

Eric Wittouck Belgjikë: 8 miliardë dollarë

Ivar Tollefsen Norvegji: 7.6 miliardë dollarë

Marcos Galperin Argjentinë: 7 miliardë dollarë

Stefano Pessina Monako: 6.8 miliardë dollarë

Michal Solowow Poloni: 6.7 miliardë dollarë

Anders Holch Povlsen Danimarkë: 6.7 miliardë dollarë

Nathan Kirsh Svazilend (Afrikë): 6 miliardë dollarë

Rinat Akhmetov Ukrainë: 5.7 miliardë dollarë

Maria Angelicoussis Greqi: 5.6 miliardë dollarë

Maria Fernanda Amorim Portugali: 5.5 miliardë dollarë

Murat Ulker Turqi: 5.3 miliardë dollarë

Bidzina Ivanishvili Gjeorgji: 4.9 miliardë dollarë

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024