Shtrenjtohet nafta
Biznes
Lexohet për: 3 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Çmimet e naftës u rritën mbi 79 dollarë sot në tregjet ndërkombëtare, pasi vlerësimet për rritjen e prodhimit në SHBA këtë vit lehtësuan frikën nga mbi oferta.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pas mesditës ishte 51 centë më i lartë se në mbylljen e tregtimit të djeshëm dhe arriti në 79.10 dollarë. Pothuajse me të njëjtën masë u rrit çmimi i një fuçie në tregun amerikan, ku u tregtua me 73,88 dollarë.

Tregtarët sot u përqendruan në vlerësimet e rritjes së prodhimit në SHBA këtë vit. Ministria e Energjisë vlerëson se prodhimi në SHBA këtë vit do të rritet ndjeshëm më pak se në vitin 2023, me vetëm 170 mijë fuçi në ditë. Vitin e kaluar është rritur me 1.02 milion fuçi në ditë. Do të arrijë nivelin rekord nga dhjetori sërish vetëm në vitin 2025, kanë llogaritur ata.

Raporti zbuti frikën e tregtarëve për mbi furnizim. Në kushte të tilla, ka shanse më të mira që tregu të jetë i balancuar këtë vit, thanë në një shënim analistët e Haitong Futures, duke vlerësuar se çmimet e naftës duhet të largohen nga niveli aktual me maksimumi 10 dollarë. Vlerësimet e prodhimit amerikan u errësuan nga tensionet në Lindjen e Mesme.

Ndërmjetësuesit nga SHBA, Katari dhe Egjipti kanë përgatitur një iniciativë diplomatike që duhet të zgjidhë kundërshtimet e Izraelit dhe Hamasit palestinez ndaj planit të armëpushimit në Rripin e pushtuar Palestinez të Gazës.

Tregtarët po monitorojnë gjithashtu situatën në Detin e Kuq. Lëvizja Ansar Allah e Jemenit sulmon anijet e lidhura me Izraelin, duke kërkuar përfundimin e operacioneve ushtarake izraelite dhe dërgimin e ndihmave humanitare për palestinezët. SHBA dhe Britania po sulmojnë objektiva në Jemen, duke pretenduar se duan të mbrojnë lundrimin.

"Ngjarjet në Detin e Kuq shkaktuan ndërprerje në tregti, por jo në prodhimin e naftës," shkruan në një shënim analistët e ING Warren Patterson dhe Ewa Manthey.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) njoftoi sot se deri në fund të dekadës, rolin e shtytësit kryesor të rritjes së kërkesës globale për naftë duhet ta marrë përsipër India, e cila, sipas përllogaritjeve të tyre, do të kalojë ngushtë Kinën.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) njoftoi veçmas se dje çmimi i një fuçie të shportës së naftës të anëtarëve të saj u rrit me 89 centë, në 78.36 dollarë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024