Pistorius: Rusia ka ndikime në Serbi, s’ka BE përmes rrugës së konfliktit
Lajme
Lexohet për: 1 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius deklaroi sot në Beograd se Rusia ka një ndikim të madh në Serbi dhe se i takon kësaj të fundit që të zgjidhë, duke përkujtuar se nuk ka rrugë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian përmes konflikteve në rajon.

Gjatë një konference për media pas takimit me presidentin Aleksandar Vuçiq, ministri gjerman foli mbi ndikimin rus në Serbi dhe rrugën drejtë të anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane, teksa ia bëri me dije kreut të shtetit serb se nuk mund të hyjë në BE përmes rrugës së konfliktit.

“Sa është ndikimi i Rusisë në Serbi, do të jap përgjigje në këtë pyetje. Percepcioni ynë është se ka mjaft, se ka shumë ndikime në shumë kanale”, ka thënë ai.

Ministri Pistorius ka ardhur për vizitë në Serbi nga Bosnje e Hercegovina, ndërsa para kësaj ka qëndruar në Kosovë.

Vuçiq-Pistorius: Qëndrimet e Serbisë dhe Gjermanisë për Kosovën janë të kundërta • KosovaPress

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim.

A duhet të testohen mësimdhënësit?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
184
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024