Gjermania njofton paketën e re të ndihmës ushtarake për Ukrainën
Bota
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Qeveria gjermane njoftoi një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë dorëzimin e 105 tankeve Leopard 1A5 dhe 30 automjeteve luftarake të këmbësorisë Marder, njoftuan mediat lokale të mërkurën.

Gjermania i ka siguruar Ukrainës tashmë 30 Leopard 1, 90 automjete luftarake këmbësorie Marder dhe 18 tanke Leopard 2-A6 që nga pranvera e 2023.

Shumica e këtyre të fundit janë aktualisht në një punëtori riparimi në Lituani, tha e përditshmja Frankfurter Rundschau.

30 tanket e premtuara Leopard 1 vijnë nga stoqet e vjetra industriale dhe të Bundeswehr-it dhe aktualisht janë duke u riparuar plotësisht nga Rheinmetall, një kompani gjermane e armëve.

Sipas faqes së internetit të qeverisë, Gjermania planifikon të dorëzojë edhe 15 tanke të tjera antiajrore Gepard dhe nëntë sisteme të mbrojtjes ajrore IRIS-T SLM për të mbrojtur qytetet ukrainase nga sulmet me raketa ruse.

Që nga fillimi i luftës ruse, Gjermania ka dërguar armë me vlerë 17.13 miliardë euro (rreth 18.44 miliardë dollarë) në Ukrainë.

Ndërkohë, SHBA ka siguruar armë dhe materiale të tjera me vlerë 43.86 miliardë euro dhe Britania e Madhe vjen në vendin e tretë me 6.57 miliardë euro armë të dërguara në Ukrainë.

Muajin e kaluar, kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi planet për të përfunduar së shpejti një marrëveshje sigurie me Ukrainën, por nuk specifikoi një kornizë kohore.

Gjermania gjithashtu ka bërë përparim në sigurimin e llojeve të reja të armëve. Muajin e kaluar, Ministria Gjermane e Mbrojtjes njoftoi se do t'i dorëzonte Ukrainës gjashtë helikopterë ushtarakë Sea King Mk41 të dekompozuar për herë të parë. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024