Fermerët grekë dhe bullgarë vazhdojnë protestat kundër politikave bujqësore
Biznes
Lexohet për: 2 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Fermerët grekë dhe bullgarë vazhduan protestat kundër politikave bujqësore kombëtare dhe mbarë BE-së, thanë raportet e mediave të mërkurën.

Fermerët grekë, blegtorët dhe bletarët bllokuan në mënyrë simbolike rrugët për 30 minuta në zonat qendrore në Malgara, Derveni, Stryoniko, Chalkidona dhe Kouloura, si dhe në qytetin port veriperëndimor të Igumenicës dhe autostradën kombëtare Athinë-Selanik, tha transmetuesi publik grek ERT.

Ndër kërkesat janë çmime më të lira për karburantet bujqësore dhe energjinë elektrike, një ulje e taksave për ushqimin e kafshëve, plehrat dhe makineritë bujqësore dhe një rishikim i gjerë i Politikës së Përbashkët Bujqësore të BE-së.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha: “Askush nuk mund të shantazhojë shoqërinë, pavarësisht sa të drejta janë kërkesat e tyre”, ndërsa komentoi protestat.

Në Bullgari, fermerët bllokuan hyrjen dhe daljen e qytetit perëndimor të Ikhtimann ndërsa protestuan ndaj politikave që ata thanë se po çojnë në falimentimin e sektorit bujqësor, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve BTA.

Todor Dzhikov, kryetar i Shoqatës Kombëtare të Prodhuesve të Patates (NAC) Todor Dzhikov tha për BTA: “Ne po godasim për çmimin e Marrëveshjes së Gjelbër, të cilën e paguajmë vetëm ne fermerët, si dhe për tregun e liberalizuar të importit nga Ukraina dhe vende të tjera.”

“Ne do të vazhdojmë të godasim derisa të fitojmë”, shtoi ai. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024