Raporti i Thesarit amerikan paralajmëron për rrezik në rritje nga Rusia dhe Koreja e Veriut
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Departamenti Amerikan i Thesarit paralajmëroi të mërkurën për rreziqet në rritje nga Rusia dhe Koreja e Veriut.

Rusia dhe Koreja e Veriut paraqitën "rrezik të rritur" që nga vlerësimi i vitit 2022, thuhet në Vlerësimet Kombëtare të Riskut të Thesarit për 2024 për pastrimin e parave, financimin e terrorizmit dhe financimin e përhapjes.

“Për të mbështetur luftën e saj të paligjshme në Ukrainë, Rusia ka zgjeruar përpjekjet për të blerë në mënyrë të paligjshme mallra me origjinë amerikane me aplikime ushtarake duke përdorur një sërë teknikash mjegullimi, të tilla si përdorimi i kompanive të përparme dhe pikave të transportit në mbarë botën”, thuhet në raport.

“Rrjetet e lidhura me (Korenë e Veriut) gjithnjë e më shumë shfrytëzojnë ekonominë digjitale, duke përfshirë hakimin e ofruesve të shërbimeve të aseteve virtuale dhe vendosjen jashtë shtetit të punëtorëve mashtrues të teknologjisë së informacionit”, shtohet në raport.

Raporti përfshin gjithashtu përditësime mbi kuadrin e SHBA-së kundër pastrimit të parave dhe kundërfinancimit të terrorizmit, përfshin krizën e vazhdueshme të fentanilit, sulmet terroriste të huaja dhe vendase dhe financimin përkatës.

Ai gjithashtu mbulon kërcënimin e rritjes së sulmeve të ransomware, rritjen e pastrimit profesional të parave dhe çështjet që lidhen me digjitalizimin e pagesave dhe shërbimeve financiare.

Brian E. Nelson, nënsekretari i Thesarit për terrorizmin dhe inteligjencën financiare, u bëri thirrje sektorëve publikë dhe privatë që të angazhohen me raportet.

"Thesari, përmes Vlerësimeve tona Kombëtare të Riskut, është në avantazhin e analizës së mjedisit global të rrezikut për të mbrojtur Sistemet financiare amerikane dhe ndërkombëtare nga abuzimi nga aktorë të paligjshëm," tha ai. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024