Protestat e fermerëve janë 'trajtuar në mënyrë të përsosur' thotë Piantedosi
Biznes
Lexohet për: 1 min.
2 javë më parë
Linku u kopjua

Protestat e fermerëve duke lëvizur traktorët e tyre nëpër qytetet kryesore italiane janë trajtuar nga autoritetet italiane të rendit publik "në mënyrë të përsosur," tha të mërkurën ministri i Brendshëm Matteo Piantedosi.

"Një mënyrë e civilizuar e përfaqësimit të protestës që ne po e trajtojmë deri tani në një mënyrë që duhet të them është e përsosur", tha ai kur u pyet për traktorët që pengojnë trafikun në rrugët kryesore dhe ndalojnë makinat në shumë qytete, përfshirë Romën.

“Dëshiroj të falënderoj mbi të gjitha prefektët dhe drejtuesit e policisë që ndërmjetësojnë dhe kanë bashkëpunimin e organizatorëve në mënyrë që të ketë një ekuilibër mes nevojës për të demonstruar por në të njëjtën kohë për të mos prekur ato që janë çështjet e rendit dhe ligjit publik dhe sigurisë”, shtoi Piantedosi në fund të Komitetit të Sigurisë Publike të mbajtur në Perugia. /ANSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024