Dy bombardues strategjikë rusë fluturuan afër Alaskës së ShBA-së
Bota
Lexohet për: 1 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Dy avionë bombardues strategjikë rusë Tu-95MC fluturuan mbi ujërat neutrale pranë territorit amerikan të Alaskës, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Fluturimet mbi detet Bering dhe Chukchi, të cilat nuk janë në pronësi të asnjë vendi, zgjatën nëntë orë, tha Ministria e Mbrojtjes.

Bombarduesit u shoqëruan nga avionët luftarakë Su-30SM, shtoi ministria.

"Fluturimi u krye në përputhje të rreptë me rregullat ndërkombëtare për përdorimin e hapësirës ajrore", tha gjenerallejtënant Sergei Kobylash, komandant rus i aviacionit me rreze të gjatë.

“Pilotët e aviacionit me rreze të gjatë fluturojnë rregullisht mbi ujërat neutrale të Arktikut, Atlantikut të Veriut, Detit të Zi, Detit Baltik dhe Oqeanit Paqësor”, shtoi ai.

Rusia zhvillon shpesh stërvitje pranë territorit të NATO-s, por këmbëngul se ajo qëndron në hapësirën ajrore ndërkombëtare dhe nuk shkel kurrë atë të vendeve të tjera.

Disa anëtarë të NATO-s kryejnë gjithashtu misione pranë territorit rus. /SkyNews/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024